Co warto wiedzieć o leczeniu stomatologicznym dla kobiet w ciąży?

0
2136
Co warto wiedzieć o leczeniu stomatologicznym dla kobiet w ciąży?

Podczas planowania powiększenia rodziny, wśród lekarzy specjalistów, których odwiedzamy, powinien znaleźć się stomatolog. Najlepiej bowiem, ze względu na dobro płodu, wyleczyć wszystkie ubytki oraz oczyścić zęby ze złogów i kamienia jeszcze przed zajściem w ciążę. Nie oznacza to jednak, że oczekując potomka, nie powinniśmy odwiedzać dentysty. Co warto wiedzieć o leczeniu stomatologicznym dla kobiet w ciąży?

Wbrew stereotypom oraz obiegowym opiniom, leczenie zębów w ciąży jest konieczne. Dentystę powinniśmy odwiedzać raz na trzy miesiące: na początku ciąży, na jej półmetku oraz pod koniec, warto bowiem zdać sobie sprawę, iż ciąża nie służy naszym zębom. Zmiany hormonalne zmieniają pH śliny, co sprzyja rozwojowi drobnoustrojów. Poranne wymioty i częstsze spożywanie posiłków przyśpieszają rozwój próchnicy, a kwasy żołądkowe niszczą szkliwo.

Pamiętajmy, że rozwój dziecka w okresie prenatalnym zależy w ogromnej mierze od zdrowia matki, w tym jej stanu jamy ustnej. Infekcje bowiem czy stany zapalne powodują przedostawanie się bakterii do krwi przyszłej mamy, a tym samym do organizmu dziecka.

Jakie zatem zabiegi stomatologiczne można wykonywać w ciąży, a których unikać?

Leczenie próchnicy

Jednym z zabiegów, co do którego nie ma przeciwwskazań przez cały okres ciąży, jest leczenie stomatologiczne próchnicy. Do lekarza powinniśmy udać się niezwłocznie po zauważeniu jakichkolwiek zmian. Podkłady do wypełniania ubytków bowiem nie przenikają poza strukturę zęba i są bezpieczne dla płodu, natomiast nieleczona próchnica szkodzi organizmowi dziecka.

W okresie ciąży warto wybrać sprawdzonego i zaufanego dentystę, który będzie przeprowadzał zabiegi w sposób delikatny, uwzględniający wyjątkowy stan pacjentki. Profesjonalną opiekę dentystyczną kobietom w ciąży oferuje Klinika Stomatologiczna Medidens.

Leczenie kanałowe

Leczenie kanałowe zęba niewskazane jest w pierwszym trymestrze ciąży. W późniejszych miesiącach wybierajmy gabinety posługujące się mikroskopem endodontycznym czy elektronicznym endometrem zamiast aparatem RTG. Pamiętajmy, że bakterie rozprzestrzeniające się z takiego zęba na cały organizm czynią poważne szkody, dlatego warto poddać się leczeniu.

Usuwanie zęba i kamienia nazębnego

Po pierwszym trymestrze ciąży możemy także bezpiecznie usunąć kamień nazębny, oraz, jeśli zaistnieje taka konieczność, ząb. Tego typu zabieg nie jest wskazany w pierwszym trymestrze ciąży ze względu na dynamicznie rozwijający się płód oraz zagrożenie krwotokiem, co mogłoby mieć wyjątkowo negatywne skutki dla nienarodzonego dziecka.

Czego unikać?

Chociaż kobietom w ciąży zaleca się leczenie stomatologiczne, istnieje szereg zabiegów i czynności, które są niewskazane przez cały okres trwania ciąży. Należy do nich:

  • wykonywanie zdjęć RTG
  • wykonywanie zabiegów protetycznych
  • wybielanie zębów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here