Leczenie uzależnień, alkoholizm i odtrucia alkoholowe

0
1772

Żyjemy w czasach, w których wiele osób żyje w nieustannym biegu, mając przez to nieregularny tryb życia. Śpią krótko, wszędzie się spieszą, jedzą cokolwiek w wolnej chwili i nie mają czasu dla najbliższych. Każdy ma czasem taki okres wytężonej pracy, jednak ciągłe funkcjonowanie w ten sposób jest destrukcyjne – zwiększa poziom stresu i prowadzi do wycieńczenia. Zamiast odpocząć, takie osoby zazwyczaj uciekają w używki i nałogi, m.in. w alkohol. Czym jest zatem alkoholizm?

Problem alkoholizmu

Alkoholizm możemy w naszych czasach nazwać nie tylko chorobą zdrowotną, ale i społeczną. Jest to przewlekła przypadłość spowodowana uzależnieniem od alkoholu, objawiająca się jako potrzeba ciągłego spożywania dużych ilości napojów procentowych. Można ją porównać do innych chorób przewlekłych, takich jak cukrzyca, gdyż przebiega z nawrotami i nieleczona zabija. Specyficzną jej cechą jest jednak fakt, że oddziałuje na ludzi z otoczenia uzależnionej osoby, co nazywane jest alkoholową patologią społeczną. Mimo zwiększającej się świadomości i edukacji wśród populacji, problem alkoholizmu stale rośnie. Uważa się, że w naszym kraju jest już około 3 milionów osób z tą dysfunkcją.

Uzależnienie od alkoholu

Spożywanie alkoholu to element zabawy i rozrywki w życiu dorosłego człowieka i nie ma w tym nic złego, póki jest kontrolowane i okazjonalne. Już młode osoby, które po kryjomu próbują napojów alkoholowych, zwiększają swoje ryzyko na alkoholizm w przyszłości – to kwestia zaburzenia modelu funkcjonowania społeczeństwa, a nie wieku. Ludzie uciekają w alkohol z powodu braku zajęcia, często po zwolnieniu z pracy, po rozwodach a także przy kłopotach finansowych. Mają na to wpływ również czynniki genetyczne, socjalne lub psychologiczne. Pijący nie myśli o niczym innym, tylko wypiciu i odczuwa po nim ulgę. Unika rozmów, nie przyznaje się do problemu. Ktoś, kto wpadł w pułapkę alkoholu, może nie być w stanie wyjść z niej samodzielnie, nawet mimo pomocy bliskich. Konieczne będzie skorzystanie z odtrucia poalkoholowego. Dowiedz się więcej o odtruciach alkoholowych – dolnośląskie.

Wpływ alkoholu na zdrowie

Regularne i nadmierne spożycie alkoholu skutkuje problemami z koncentracją, myśleniem i pamięcią, ujawnia się w postaci otępienia, a także predysponuje do rozwoju chorób psychicznych. W układzie nerwowym może dojść do polineuropatii i miopatii. Wpływa także na zdrowie fizyczne, prowadząc do marskości wątroby, głodu alkoholowego, utraty kontroli nad zachowaniem i niszczącym działaniem na nerki oraz serce, skutkując nadciśnieniem a nawet niewydolnością krążenia. Co więcej, następuje wyczerpanie układu pokarmowego, czyli wyczerpanie organizmu od środka. Prawdopodobny jest stan zapalny trzustki, prowadzący do cukrzycy. Lista objawów jest przeszywająco długa, do reszty objawów zalicza się jeszcze m.in. żylaki przełyku, szkorbut, niedobory składników odżywczych, bezpłodność, nowotwory krtani i jamy ustnej i wiele więcej. Objawia się to również w zaprzestaniu kontaktów z rodziną i znajomymi oraz spadkiem pozycji społecznej i finansowej. Jeśli chcesz temu zapobiec, koniecznie sprawdź odtrucia alkoholowe we Wrocławiu.

Metody leczenia – odtrucia alkoholowe

Nieuniknionym krokiem w alkoholizmie jest podjęcie leczenia, czyli odtrucia poalkoholowego. Celem takiego detoksu jest zakończenie ciągu alkoholowego oraz złagodzenie objawów odstawiennych. Pacjent odzyskuje dawne siły fizyczne i sprawność psychiczną oraz własną wolę i świadomość. W ośrodkach i przychodniach taka osoba ma możliwość zmiany otoczenia oraz opieki psychologicznej i medycznej. Centrum pomocy, które oferuje profesjonalne wsparcie i odtrucie alkoholowe w dolnośląskim można znaleźć na stronie http://odtrucia-alkoholowe-wroclaw.pl/. Zapewnia ono całodobowy kontakt i dyskretne odtrucia poalkoholowe, jednak najważniejsza jest chęć pacjenta – to on musi być gotowy na szczerą rozmowę. Po odtruciu alkoholowym we Wrocławiu pacjent powinien kontynuować terapię i życie bez alkoholu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here