Konto oszczędnościowe czy lokata? Gdzie warto teraz lokować pieniądze?

0
572

Jeśli po opłaceniu wszystkich rachunków i zaspokojeniu bieżących potrzeb pozostają wolne środki finansowe, najlepiej rozpocząć oszczędzanie. Za bezpieczną poduszkę finansową uznawana jest kwota w wysokości co najmniej trzykrotnego miesięcznego wynagrodzenia. Po oszczędności można sięgnąć w trudnych sytuacjach życiowych. Gdzie zatem warto ulokować pieniądze?

Na jakich zasadach działa konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe to konto bankowe o podwyższonym oprocentowaniu. Podobnie, jak w przypadku konta osobistego, można na nie wpłacać i wypłacać z niego pieniądze w dowolnym momencie. W przeciwieństwie do tradycyjnego rachunku osobistego konto oszczędnościowe nie służy do bieżących płatności. Jego główną funkcją jest gromadzenie środków, którymi bank obraca. Właściciel otrzymuje określony procent od zgromadzonej kwoty. To sposób oszczędzania dla osób, które planują regularnie oszczędzać pieniądze. Konta oszczędnościowe w większości banków są oprocentowane według zmiennych stóp procentowych.

Jak działa lokata bankowa?

Lokata bankowa, inaczej nazywana terminową, to umowa podpisywana z bankiem na czas określony. Klient przekazuje bankowi kwotę pieniędzy, a bank wypłaca mu kapitał z odsetkami na koniec okresu umowy. To opcja dla osób konsekwentnych, które zamierzają na pewien okres zamrozić pieniądze. Większość dostępnych na rynku lokat bankowych jest oprocentowana według stałego oprocentowania, co pozwala określić zysk już w momencie jej zakładania. Zerwanie lokaty przed ustalonym terminem skutkuje utratą zgromadzonych odsetek. 

Różnice i podobieństwa między kontem oszczędnościowym a lokatą bankową

Podstawową różnicą pomiędzy tymi sposobami oszczędzania jest to, że lokata bankowa posiada wyższe oprocentowanie. Konto oszczędnościowe gwarantuje wpłatę i wypłatę pieniędzy w dowolnym momencie (za kolejne operacje na koncie bank zazwyczaj pobiera prowizję), a w przypadku lokaty – przy wpłacie dodatkowej kwoty należy założyć nową lokatę, a wypłatę można zrealizować dopiero po terminie jej zakończenia. Lokaty bankowe najczęściej mają określone minimalne kwoty wpłat, konta oszczędnościowe oferują w tym zakresie pełną dowolność. Kapitalizacja odsetek na koncie oszczędnościowym narasta z każdym dniem, a na lokacie – jest z góry określona umową. Jeśli chodzi o oprocentowanie, to jest ono wyższe na lokacie bankowej. W przypadku kont oszczędnościowych oprocentowanie jest zmienne, a na lokatach może być zmienne lub stałe. Zarówno lokata, jak i konto oszczędnościowe opodatkowane są tzw. podatkiem Belki w wysokości 19%. Obie opcje oszczędzania są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny do kwoty 100 tysięcy euro.

Konto oszczędnościowe czy lokata?

Obie możliwości mają swoje wady i zalety. Każde z tych narzędzi finansowych będzie przeznaczone dla innego typu odbiorcy. Lokata bankowa to opcja dla osób zdecydowanych, które mogą zamrozić pewną kwotę pieniędzy na określony czas. Z kolei konto oszczędnościowe będzie doskonałym rozwiązaniem dla tych, którzy systematycznie gromadzą środki finansowe na rachunku. W trudnym wyborze odpowiedniej opcji pomocny będzie zarówno ranking kont oszczędnościowych, jak i ranking lokat bankowych. Dzięki takim porównywarkom, które aktualizowane są codziennie, każdy będzie mógł wybrać najlepszy dla siebie sposób oszczędzania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here