Zadbaj o swoje serce – bierz udział w regularnych badaniach kontrolnych

1
3668
Zadbaj o swoje serce – bierz udział w regularnych badaniach kontrolnych

Chcesz na długie lata cieszyć się dobrym zdrowiem? W takim przypadku pamiętaj o regularnych badaniach swojego serca!

Niewłaściwa dieta, brak ruchu, stres, przemęczenie – to tylko niektóre czynniki, które negatywnie wpływają na stan serca.

Choroby tego narządu dotykają obecnie coraz to młodszych osób. Właśnie dlatego kardiolodzy zalecają systematyczne badania serca już po 40. roku życia. Jakie badania serca warto prowadzić regularnie?

Pomiar ciśnienia krwi

Nieprawidłowe ciśnienie krwi oraz nieodpowiednie wyniki pomiaru tętna są powiązane z chorobami serca. Prosty pomiar ciśnienia krwi pozwala na ocenę ryzyka chorób tego narządu.

Ciśnienie krwi możemy zmierzyć w praktycznie każdej placówce zdrowotnej – także w wielu aptekach. Ciśnieniomierz można kupić również na własność.

Badania krwi – lipidogram

Jednym z najczęściej zlecanych badań krwi w diagnostyce serca jest lipidogram. To badanie służące do oznaczania poziomu lipidów, czyli tłuszczów we krwi takich jak:

  • cholesterol całkowity
  • cholesterol HDL
  • cholesterol LDL
  • trójglicerydy

Zbyt wysokie stężenia tłuszczów we krwi zwiększają ryzyko miażdżycy, a także choroby wieńcowej i zawałów serca.

Badania krwi – glukoza

Również badanie glukozy, czyli cukru we krwi stosowane jest w diagnostyce chorób serca.

Nadmierna ilość glukozy we krwi jest powiązana nie tylko z cukrzycą, ale również z większym niebezpieczeństwem chorób serca i układu krwionośnego.

Pomiar masy ciała

W diagnostyce chorób serca duże znacznie ma także masa ciała pacjenta.

Zbyt duży ciężar ciała wiąże się bowiem z podwyższonym ryzykiem schorzeń tego narządu. W takich przypadkach rekomendowane jest zrzucenie nadmiaru kilogramów.

EKG – elektrokardiografia

Badanie EKG, czyli elektrokardiografia pozwala na proste, bezinwazyjne i bezbolesne dokonanie oceny pracy serca na podstawie jego aktywności elektrycznej.

Badanie można wykonać jako spoczynkowe, wysiłkowe, a także badanie typu Holter, gdy pacjent nosi na sobie aparat do EKG przez 24 godziny.

Wykonaj profesjonalne badania kliniczne Wrocław oraz w innych miastach wraz z centrum medycznym Synexus!

1 KOMENTARZ

  1. Dokładnie! Zawsze uważałem, że sami jesteśmy odpowiedzialni za własne zdrowie, a im regularniej je robimy, tym lepiej. Dlatego jakiś czas temu sprawiłem sobie dobry ciśnieniomierz, a minimum raz w roku chodzę na badania krwi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here