Znaczenie protetyki – co jest najważniejsze?

0
2806
Znaczenie protetyki – co jest najważniejsze?

Na co koniecznie powinniśmy zwrócić uwagę, kiedy mówimy o protetyce? Wiele osób myli leczenie u protetyka z leczeniem stomatologicznym. Prawdą jest jednak, że dziedziny te są bardzo pokrewne. Należy jednak bardzo wyraźnie zaznaczyć granicę pomiędzy protetyką a stomatologią. Ważne jest także to, abyśmy umieli odpowiedzieć sobie na pytanie dotyczące tego, kiedy powinniśmy udać się do protetyka i jakiego rodzaju zabiegi możemy w takim gabinecie wykonać.

Przede wszystkim – protezy

Jak sama nazwa wskazuje, protetyk zajmuje się przede wszystkim wykonywaniem protez. Kiedy zatem borykamy się z problemem, związanym z poważnymi ubytkami w naszym uzębieniu, kiedy nie ma szans na to, aby pomogło w tym przypadku np. leczenie kanałowe, warto jest udać się właśnie do dobrego protetyka.

Jak wykonuje się protezę zębową?

Czy wykonanie protezy zębowej jest proste? Jak wygląda cały proces? Jak się okazuje, nie jest to takie proste. Przede wszystkim, protetyk musi wykonać dokładny odcisk naszej szczęki, aby dobrze dopasować protezę. Pamiętajmy o tym, że u protetyka nie jesteśmy w stanie „kupić gotowej protezy”. Za każdym razem, niezależnie od wszystkiego, proteza wykonywana jest indywidualnie. Nie jest też tak, że od razu otrzymamy naszą protezę. Z reguły czas potrzebny na jej wykonanie to kilka dni. Wiele jednak zależy od tego, czy protetyk dysponuje odpowiednimi narzędziami niezbędnymi do wykonania takiej protezy, czy nie ma konieczności zamawiania konkretnych artykułów. Ważne jest także to, czy w gabinecie protetyka jest jednocześnie pracownia, w której protezy się wykonuje.

Nie przerażajmy się także kosztem wykonania protezy. To inwestycja na lata, a dodatkowo – znacząco ułatwi nam ona funkcjonowanie. Nie będziemy mieli problemów z gryzieniem, przeżuwaniem czy też uśmiechaniem się. Protetyka bielany nie pełni zatem tylko i wyłącznie funkcji, mającej na celu poprawienie estetyki naszego uśmiechu. Bardzo często ułatwiają nam one codzienne funkcjonowanie, o czym także nie możemy zapominać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here