Zastosowanie olejków eterycznych

0
893
Zastosowanie olejków eterycznych

Olejki eteryczne stały się wyjątkowo popularne w ostatnim czasie. Wynika to głównie z tego, że zaczęto doceniać walory aromaterapii oraz to, jak wiele można uzyskać korzystając z dobrodziejstw tej metody. Do niedawna postrzegano olejki eteryczne jako “zwykłe zapachy”, które poprawiają nastrój. Natomiast, odkąd prowadzone są badania naukowe nad aromaterapią – zaczęto dostrzegać inne walory olejków eterycznych, a dokładniej: substancji czynnych, które w olejkach tych się znajdują.

Jak można wykorzystać olejki eteryczne?

Okazuje się, że olejki eteryczne można wykorzystać w wielu dziedzinach. Przede wszystkim, jak już wspomniano, mają one zastosowanie w aromaterapii. W tej dziedzinie można je wykorzystać do inhalacji, pomocnych chociażby przy zwalczaniu chorób górnych dróg oddechowych. Dodatkowo, można olejki dodawać do kąpieli i masaży aromaterapeutycznyych. Wówczas sprzyja to relaksowi, rozluźnieniu mięśni i ogólnej poprawie samopoczucia. Można również wykorzystać olejki punktowo, robiąc specjalne kompresy na miejsca, w których nas boli. To pokazuje, że samo zastosowanie aromaterapii jest szerokie. Zwłaszcza, że można korzystać z dobrodziejstw poszczególnych olejków, jak i zdecydować się na mieszanki na ich bazie. Im większe ktoś będzie mieć doświadczenie – tym lepiej zorientuje się, jak może wykorzystać aromaterapię na swoje potrzeby. Wystarczy spojrzeć na ofertę, jaką ma sklep z aromaterapią, by wywnioskować jak dużo jest olejków eterycznych i jak wszechstronne jest ich wykorzystanie. Przy każdym olejku znajdują się informacje odnośnie tego, w czym może pomóc oraz w jaki sposób z niego korzystać, a dokładniej: ile kropli wlać, aby uzyskać pożądane efekty. Dlatego, kiedy chcemy wykorzystać pozytywne właściwości olejków eterycznych właśnie w odniesieniu do aromaterapii to powinniśmy zaopatrzyć się w podstawowe akcesoria takie jak kominki zapachowe oraz w ulubione zapachy.

Kolejnym zastosowaniem olejków eterycznych jest ich wykorzystanie w kosmetyce. Olejki eteryczne mogą bowiem być bazą dla balsamów, maseczek, sebum, czy innych mieszanek. Jako naturalne kosmetyki olejki eteryczne sprawdzają się bardzo dobrze. Mogą wspomóc codzienną pielęgnację włosów, skóry, paznokci, czy twarzy. A ze względu na to, że są substancjami naturalnymi – nie wywołują reakcji alergicznych. To dobra informacja dla osób, które zmagają się z różnego rodzaju alergiami. Warto wybrać się do kosmetyczki, która ma do zaoferowania zabiegi z zastosowaniem olejków eterycznych. Od razu można odczuć różnicę w tym, jaka będzie kondycja skóry.

Olejki eteryczne można także wykorzystać w fizjoterapii. Wtedy doskonale nadają się do kompresów oraz innych okładów, na zmęczone lub naciągnięte mięśnie lub na bolący kręgosłup. W tej dziedzinie poleca się natomiast głównie masaże przy wykorzystaniu olejków eterycznych. Powinny być to zabiegi w pełni dopasowane do kondycji pacjenta. Wówczas możliwa jest realna poprawa jego stanu zdrowia. Doświadczony masażysta będzie orientować się, ile ma zużyć kropel i jakiego olejku, by przynieść ulgę osobie zmagającej się z problemami narządu ruchu.

Wszechstronność olejków eterycznych

Szerokie zastosowanie olejków eterycznych świadczy o ich wszechstronnym zastosowaniu. Olejki eteryczne mogą mieć działanie: rozgrzewające, pobudzające, relaksujące, antyseptyczne, czy budujące odporność. Spektrum jest szerokie, z uwagi na to, że właściwości substancji znajdujących się w poszczególnych częściach roślin są różne.

Najbardziej popularne jest wykorzystanie olejków eterycznych w celach aromaterapeutycznych. Na przykład, na stronie internetowej sklepu zdrowie to lubię można znaleźć sporo olejków, o określonych właściwościach. Po zakupie można z nich regularnie korzystać: w inhalacjach, do masaży, do kąpieli, do kompresów, bądź w celu odświeżenia powietrza w mieszkaniu. Sklep ztl oferuje najbardziej popularne olejki, które można wykorzystać na wiele sposobów i które okazują się niezawodne przy zwalczaniu niektórych dolegliwości i złego nastroju.

Dobór olejku eterycznego zależy od upodobań zapachowych oraz od tego, w jakim celu będziemy chcieli wykorzystywać dobrodziejstwa aromaterapii. Dziedzina ta ciągle się rozwija, w związku z czym – na bieżąco odkrywa się także poszczególne właściwości olejków. Do niedawna aromaterapia nie była postrzegana w sposób naukowy, lecz wiele na tym polu uległo zmianie. Teraz ludzie bardziej świadomi są tego, jak działa ludzki węch, czy też jak zapach determinuje odczuwanie. Zabiegi aromaterapeutyczne są relaksujące i przynoszą ulgę przy wielu dolegliwościach. Kiedy ktoś chce z nich skorzystać to powinien zapoznać się z podstawami aromaterapii. Wówczas będzie wiedział, jak ma zacząć i których olejków używać.

Wszechstronne zastosowanie olejków eterycznych zachęca do tego, by używać ich regularnie. Tym bardziej, kiedy dotychczasowe formy pomocy nie przyniosły oczekiwanych rezultatów bądź chcemy po prostu wykorzystać zalety stosowania naturalnych metod wspomagających prawidłowe funkcjonowanie całego organizmu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here