Terapia Radiofalowa Ukierunkowana – natychmiastowa ulga w bólu

TR-Therapy (ang. Targeted Radiofrequency Therapy) jest metodą terapii, której celem jest dostarczenie do tkanki docelowej energii elektromagnetycznej o wysokiej częstotliwości, co powoduje miejscowy oraz przejściowy wzrost temperatury (hipertermia). Możliwość przeprowadzenia tego typu zabiegu umożliwia dedykowana aparatura, którą zapewnia nasza placówka.

Mechanizm działania Terapii Radiofalowej Ukierunkowanej – zmiany zachodzące w tkankach

Podstawowym założeniem TR-Therapy jest wywołanie precyzyjnie zlokalizowanego w miejscu bólu zjawiska hipertermii. W momencie, w którym określona tkanka nabiera odpowiednio wysokiej temperatury, w jej obrębie dochodzi do wystąpienia szeregu korzystnych zjawisk fizjologicznych. Lokalna hipertermia prowadzi bowiem do rozszerzenia naczyń krwionośnych. Odpowiednio ukrwiona tkanka jest lepiej zaopatrywana w tlen oraz substancje odżywcze, co skutkuje znacznie poprawioną regeneracją. W tak ukrwionej tkance możliwe jest również sprawniejsze usuwanie produktów przemiany materii, zniesienie nadmiernego napięcia mięśniowego oraz usprawnienie „wchłaniania” obrzęków (w tym obrzęków pochodzenia limfatycznego).

TR-Therapy – przełom w leczeniu bólu

Już nawet pojedynczy zabieg Terapii Radiofalowej Ukierunkowanej jest w stanie w sposób drastyczny zmniejszyć dolegliwości bólowe pacjenta. Wskazaniami do tej metody leczenia są przypadłości takie jak:

  • ból mięśni;
  • naciągnięcia i przykurcze mięśni;
  • ból odcinka szyjnego kręgosłupa;
  • ból odcinka lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa;
  • zespół cieśni kanału nadgarstka;
  • zapalenia ścięgien;
  • zespół ciasnoty podbarkowej;
  • choroba zwyrodnieniowa stawu kolanowego;
  • choroba zwyrodnieniowa stawu łokciowego (tzw. „łokieć tenisisty”);
  • obrzęk pourazowy;
  • bóle kostne (np. bóle kości stępu).

Selektywny wpływ na tkanki – wszechstronność zastosowania Terapii Radiofalowo Ukierunkowanej

Dzięki zastosowaniu dwóch różnych trybów pracy aparatury, możliwe jest przeprowadzanie terapii na określonej głębokości poszczególnych tkanek. Przy użyciu elektrody pojemnościowej możliwe jest skupienie energii w obrębie tkanki mięśniowej. Użycie elektrody rezystywnej działa na tkanki o większej impedancji, takich jak przyczepy mięśni oraz więzadła.

Przygotowanie do zabiegu oraz czas jego trwania

Z uwagi na swój charakter zabieg nie wymaga specjalistycznego przygotowania ze strony pacjenta. Ułatwieniem dla pacjenta i osoby przeprowadzającej zabieg jest wygodne ubranie, które umożliwi łatwiejsze odsłonięcie leczonej okolicy. W przypadku pacjentek, które mogą być lub są w ciąży, niezbędne jest wcześniejsze poinformowanie o tym fakcie. Zabiegi zazwyczaj trwają 15-60 minut. Czas trwania procedury, zastosowana częstotliwość fal oraz głębokość penetracji dobierane są indywidualnie.

Dodaj komentarz