Rodzaje specjalizacji stomatologicznych

Budowa jamy ustnej jest skomplikowana, a gama problemów, które mogą się pojawić – szeroka. Dlatego w zakresie stomatologii wykształciły się rozmaite specjalizacje. Kto zajmuje się czym? Z jakimi dolegliwościami możemy iść do chirurga stomatologicznego, a z jakimi do protetyka? Jak powstały dziedziny stomatologiczne? Poznaj je i uzyskaj odpowiednią pomoc.

Jak powstały specjalizacje stomatologiczne?

Profilaktyka stomatologiczna towarzyszy nam od zawsze. Przed tysiącami lat ludzie stosowali szczoteczki wykonywane z roślin, wykałaczki i płukanki ziołowe, aby usuwać płytkę nazębną, odświeżać oddech i zapobiegać próchnicy.

„Znano metody leczenia bólu i usuwania zębów. Parali się tym dobrze wykwalifikowani medycy, ale i osoby praktykujące medycynę ludową. Skuteczne metody leczenia szły w parze z działaniami magicznymi” – opowiada stomatolog z Częstochowy z gabinetu Medidens.

Pięć tysięcy lat temu Egipcjanie potrafili wiercić dziury w zębach i wykonywać protezy oraz szyny. Etruskowie wytwarzali protezy ze złota i ceramiki. To oznacza, że już 10 000 lat temu istniały protetyka, endodoncja i chirurgia stomatologiczna, choć, oczywiście, nikt nie korzystał z tych nazw.

Z czasem pojawiły się nowe materiały i możliwości techniczne. Wiedza stała się tak rozległa, że objęcie jej całej przekraczało możliwości jednej osoby. Tak pojawiły się specjalizacje stomatologiczne.

Współczesne specjalności stomatologiczne

W zależności do tego, jaki mamy problem, powinniśmy się wybrać do innego specjalisty stomatologii. Wyróżnia się następujące specjalności:

  • Stomatologia zachowawcza – jej celem jest utrzymanie zębów w dobrym stanie.
  • Endodncja – obejmuje miazgę zębową i tkanki okołowierzchołkowe. Flagowy zabieg endodontyczny to leczenie kanałowe.
  • Ortodoncja – dotyczy ułożenia zębów w szczęce i wad zgryzu.
  • Chirurgia stomatologiczna – leczenie operacyjne w obrębie jamy ustnej i przyległości.
  • Chirurgia szczękowo-twarzowa – skupia się na operacyjnym leczeniu przedniej części głowy oraz szyi.
  • Periodontologia – leczenie przyzębia.
  • Pedodoncja – stomatologia dziecięca.
  • Protetyka stomatologiczna – celem jest odtworzenie utraconych zębów. Jej poddziedziną jest implantologia.

Poza tymi szczegółowymi specjalnościami wyróżnia się też epidemiologię oraz zdrowie publiczne, które odnoszą się nie tylko do stomatologii. Ponadto wiele klinik oferuje stomatologię estetyczną, której celem jest upiększenie uśmiechu przy wykorzystaniu metod stosowanych np. w ortodoncji czy protetyce.

Coś się dzieje, ale nie wiesz, do kogo się udać? Zacznij od konsultacji stomatologicznej i pamiętaj, żeby wykonywać ją regularnie!

Dodaj komentarz