Pierwsza wizyta u ginekologa

Pierwsza wizyta u ginekologa nieodzownie wiąże się ze stresem, a po wizycie okazuje się, że stres był całkowicie niepotrzebny. Przed tą wizytą dziewczyny zadają sobie pytania: jak przygotować się do wizyty u ginekologa i jak wygląda pierwsza wizyta u ginekologa. Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w poniższym artykule.

Wizyta u ginekologa: jak się przygotować?

  1. Należy ubrać się wygodnie tak, aby czuć się komfortowo. Najlepsza będzie sukienka albo spódnica. Czasem w gabinetach ginekologicznych są specjalne narzutki dla pacjentek, którymi mogą się przykryć podczas badania.
  2. Możesz być ogolona lub nie. Jeżeli na co dzień się golisz, bo tak się lepiej czujesz, to w porządku. Jednak pamiętaj, że nie ma wymogu golić się tylko specjalnie na wizytę u ginekologa. Lekarza naprawdę nie interesuje, czy Twoja strefa intymna jest ogolona, czy też nie.
  3. Umyj się jak zwykle. Nie wstydź się swojego zapachu z pochwy, dla lekarza to nic nowego. Podmyj się wodą, nie używaj płynów do higieny intymnej, pudrów przed wizytą, bo zapach jest istotną informacją dla lekarza, aby ocenić czy wydzielina jest prawidłowa.
  4. Podczas badania możesz być boso, w skarpetkach czy też butach. To od Ciebie zależy, a dla badania ginekologicznego nie ma żadnego znaczenia.
  5. Pierwsza wizyta u ginekologa: kiedy?

    Zaleca się aby pierwsza wizyta u ginekologa obyła się w niedługim czasie po rozpoczęciu miesiączkowania, a już na pewno przed rozpoczęciem współżycia. Nie czekaj z pierwszą wizytą, aż będziesz miała jakieś dolegliwości. Najlepszym terminem do odbycia takiej wizyty jest pierwszych kilka dni po odbytej miesiączce.

    Jak wybrać ginekologa?

    Pierwsza wizyta powinna się odbyć u lekarza, który jest doświadczony i cieszy się dobrą opinią. Warto podpytać mamy, znajomych i przyjaciół, które pierwszą wizytę mają już dawno za sobą o ginekologa do którego chodzą, aby wybrać jak najlepszego lekarza dla siebie.

    Kiedy wizyta u ginekologa jest niezbędna?

    Zawsze powinnaś pójść do lekarza ginekologa, gdy odczuwasz jakikolwiek niepokój, co do swojego stanu zdrowia. W szczególności gdy:

    • masz nietypowe upławy
    • odczuwasz pieczenie
    • nieregularne lub obfite miesiączki
    • planujesz rozpoczęcie współżycia seksualnego
    • podejrzewasz, że jesteś w ciąży
    • chcesz dobrać antykoncepcję

Dodaj komentarz