Metody oczyszczania zatok

Choroby zatok są często występującym schorzeniem, ale wbrew pozorom, nie należy ono do tych, które można zignorować. Nieleczone lub niedoleczone zatoki mogą nieść za sobą poważne konsekwencje i skutkować koniecznością przeprowadzenia zabiegu, mającego na celu przywrócenie ich drożności.

Jakie są metody oczyszczania zatok i czy warto wykonywać je samemu?

Inhalacje na zatkane zatoki

W początkowej fazie zapalenia zatok, kiedy ich stan nie jest jeszcze poważny i raczej zwiastuje lekkie przeziębienie, niż szeroko rozwiniętą chorobę, lekarz może zalecić stosowanie inhalacji. Mają one na celu nawilżenie śluzówki, a także rozrzedzenie wydzieliny gromadzącej się w zatokach, aby łatwiej było je opróżnić. Dodatkowo, jeśli inhalacje składają się ze środka leczniczego, jest on wprowadzany wraz z wdychanym powietrzem, co wpływa na proces lecenia powrotu do zdrowia.

Inhalacje jednak nie będą odpowiednią metodą w każdym przypadku początkowego zapalenia zatok. Nie tylko nie jest to sposób dedykowany każdemu, ale także mogą go wykluczać inne choroby towarzyszące, związane z górnymi drogami oddechowymi, a nawet układem krążenia.

Dlatego nie należy sięgać po inhalacje i środki do inhalacji na własną rękę, a przed ich zastosowaniem niezbędna jest konsultacja lekarska nawet, jeśli rozważamy zastosowanie inhalacji jedynie z użyciem soli fizjologicznej.

Aspiracja wydzieliny – oczyszczanie zatok

Inną metodą oczyszczania zatok i jamy nosowej z zalegającej w nich wydzieliny, która w procesie zapalnym tworzy się w znacznym nadmiarze, jest jej aspiracja. Aspiracja to po prostu odciąganie tzw. kataru. Zanim jednak sięgniemy po aspirator, wydzielinę warto wcześniej rozrzedzić, aby łatwiej wydostawała się zarówno z zatok, jak i jamy nosowej. Wydzielina może zostać rozrzedzona przy użyciu soli fizjologicznej lub wody morskiej do nosa. Po odczekaniu kilku chwil można przystąpić do odciągania przy pomocy aspiratora elektrycznego, manualnego lub przeznaczonego do podłączania do odkurzacza.

Warto mieć na uwadze, że zbyt częste albo nieprawidłowe aspirowanie wydzieliny może prowadzić do pogorszenia stanu zatok, podrażnienia śluzówki, a w efekcie do pogłębienia się stanu zapalnego i zwiększenia ilości gromadzącej się wydzieliny i rozprzestrzeniania bakterii na inne partie układu oddechowego. Dlatego też nawet pozornie błahe odciąganie kataru powinno być wcześniej skonsultowane z lekarzem.

Irygacja – czyli płukanie zatok

Coraz bardziej popularną w ostatnim czasie metodą jest tzw. irygacja. Polega ona na mocnym przepłukiwaniu jamy nosowej, w tym zatok, specjalną substancją, wpływającą na rozrzedzanie wydzieliny. Środek wprowadzany jest za pomocą pompki lub specjalnej strzykawki przez jamę nosową i założenia, pokonując przestrzeń nosową po łuku od dołu, do góry i ponownie w dół, wprowadzany jedną dziurką wydobywa się wraz z rozpuszczoną wydzieliną z drugiej strony nosa. Choć w teorii metoda ta brzmi zachęcająco, a w sieci można znaleźć wiele filmów obrazujących oczyszczanie zatok przy pomocy irygacji, tak naprawdę nie należy lekkomyślnie podejmować się wykonywania jej w warunkach domowych, a już z całą pewnością nie należy wykonywać jej u dzieci.

Ryzykiem, jakie niesie ze sobą irygacja zatok jest nie tylko zachłyśnięcie, będące następstwem dostania się zarówno płynu, jak i zebranej wydzieliny do gardła i zaciągnięcie ich wraz z powietrzem do płuc, ale także zakażenie innych partii dróg oddechowych. Wyżej wspomnianych płuc, gardła, oskrzeli, a także doprowadzenie do wzmożenia stanu zapalnego samych zatok.

FEOZ – czyli operacja zatok

W sytuacji, kiedy metody farmakologiczne i pozostałe metody oczyszczania zatok nie przynoszą pożądanych efektów lub stan zatok jest poważny, a zapalenie przewlekłe, konieczne może być wykonanie operacji zatok. Najczęściej stosowaną obecnie praktyką jest funkcjonalna endoskopowa operacja zatok – FEOZ. Zabieg jest wykonywany w znieczuleniu ogólnym, jednak traktowany jako mało inwazyjny o relatywnie krótkim czasie rekonwalescencji. Do wykonania operacji zatok kwalifikuje lekarz laryngolog w oparciu o kompletną diagnostykę i wywiad z pacjentem

Zabieg FEOZ może być zabiegiem refundowanym, jednak z reguły czas oczekiwania na zabieg w państwowych placówkach jest niezwykle wydłużony. Dlatego warto zapoznać się z ofertami finansowania, jakie proponuje wybrana klinika laryngologiczna, np. w Warszawie. Koszty potrafią się różnić nie tylko w zależności od regionu, ale także doświadczenia specjalistów i profilu samej kliniki. Ponieważ jednak mowa o zdrowiu, warto wybrać miejsce mające wykwalifikowany zespół i doświadczonych profesjonalistów.

Dodaj komentarz