Kiedy warto zbadać poziom hormonów?

0
1612

Badania hormonalne są istotną częścią diagnostyki wszelkiego rodzaju nieprawidłowości związanych z działaniem układu hormonalnego. Najczęściej są one zlecane w związku z chorobami tarczycy, ale nie tylko. Na tego typu badania często są także kierowane pary starające się o dziecko.

Układ hormonalny

Tak zwany układ endokrynny składa się z wielu gruczołów znajdujących się w całym naszym ciele. Każdy z nich jest odpowiedzialny za produkcję hormonów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Gruczoły odpowiadają za takie funkcje jak: synteza białek (tarczyca), regulacja poziomu cukru we krwi (hormony trzustki), regulacja rytmu dobowego (podwzgórze). Warto wspomnieć, że w zależności od płci następuje pewne rozróżnienie gruczołów hormonalnych. Jajniki u kobiet nie tylko regulują cykl miesiączkowy, ale pełnią ważną rolę podczas ciąży. Jądra u mężczyzn zapewniają dojrzewanie plemników, dzięki czemu możliwe jest zapłodnienie.

Wszelkiego rodzaju problemy związane z układem hormonalnym negatywnie odbijają się na naszym zdrowiu. Przykładowo chora tarczyca powoduje, że stajemy się senni i przemęczeni, zaś źle funkcjonująca kora nadnerczy wiąże się z brakiem apetytu czy niskim ciśnieniem.

Do kogo się udać?

Lekarz pierwszego kontaktu nie zawsze będzie w stanie nam pomóc. W tym wypadku najlepszym wyjściem może być endokrynolog. Warszawa ma na swojej mapie kilka placówek CMP MED, w których znajdziemy wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę. Dobry endokrynolog na podstawie zleconych badań ustali na czym polega problem i zaplanuje odpowiednie leczenie.

Kiedy badać poziom hormonów?

Analizy są zlecane w sytuacji, gdy lekarz podejrzewa zaburzenia w pracy poszczególnych gruczołów. Na podstawie wstępnego wywiadu z pacjentem jest on w stanie stwierdzić, czy badania będą konieczne. Najczęstszymi wskazaniami do ich wykonania są zaburzenia cyklu miesiączkowego oraz płodności, kłopoty z potencją, a nawet długotrwały trądzik, wypadanie włosów czy łamliwe paznokcie.  Badania hormonów oferuje niemal każda przychodnia prywatna. Warszawa to duże miasto, w którym bez problemu odnajdziemy odpowiednią placówkę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here