Kiedy warto udać się do centrum rehabilitacji?

0
1729

Rehabilitacja ogólnie mówiąc jest systematyczną terapią leczniczą adresowaną do osób chorych lub niepełnosprawnych. Mogą z niej skorzystać osoby niepełnosprawne pod względem fizycznym oraz psychicznym. Celem działań jest przywrócenie całkowitej sprawności sprzed choroby i odczucie poprawy przez pacjenta. Wielu specjalistów podaje, że celem jest po prostu osiągnięcie stanu, w którym pacjent może uczestniczyć w życiu społecznym i podjąć pracę zarobkową. Do rehabilitanta można udać się w wielu przypadkach, które opiszemy w artykule.

Po złamaniach

Działania rehabilitacyjne dotyczą zazwyczaj złamań kończyn dolnych. Najlepsze rezultaty uzyskamy w połączeniu z klasyczną fizjoterapią. Istotną częścią są dobrze dobrane ćwiczenia, które można wykonywać również w domu. Zapobiegniemy w ten sposób zanikom mięśni i zastojom krwi w kończynach. W przypadku złamania kończyny górnej celem jest zminimalizowanie skutków unieruchomienia ręki i odzyskanie pełnej sprawności.

Po udarze

W centrum rehabilitacji możemy poddać się zabiegom pozwalającym odzyskać pełnię zdrowia po udarze. Konieczna jest w tym przypadku indywidualnie dobrana terapia, która przywróci utracone funkcje mózgu. Czas podjęcia rehabilitacji jest bardzo ważny. Przy poważnych uszkodzeniach tkanki mózgowej terapia jest dość długa.

Po zawale

Rehabilitacja kardiologiczna to złożony proces mający na celu poprawę serca, pokonanie osłabienia i problemów natury psychicznej. Prowadzona jest z udziałem lekarza prowadzącego, fizjoterapeuty, dietetyka, psychologa. W tym przypadku bardzo ważne jest wypracowanie nawyków, które poprawią stan zdrowia.

Jakie zabiegi zawiera rehabilitacja?

Zabiegi są dobierane na podstawie stanu zdrowia pacjenta oraz oczekiwanych efektów. Jedną z terapii jest kinezyterapia, czyli leczenie ruchem. To indywidualnie opracowany program ćwiczeń, które pozwolą powrócić do dawnej sprawności. Ważny jest także masaż, który rozluźni mięśnie, wzmocni straty i poprawi krążenie. Dość często korzysta się z hydroterapii, czyli leczenia wodą. Bolące miejsce wystawia się wówczas na działanie wody. W leczeniu bólu stosuje się krioterapię, czyli wykorzystanie niskich temperatur. Osoby chore na reumatyzm lub po złamaniach mogą natomiast skorzystać z leczenia polem magnetycznym. Skutecznym zabiegiem jest jonoforeza wykorzystująca bodźce elektryczne.


Zobacz również najlepsze białko dla początkujących

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here