Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?

1
5919
Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy

Każda kobieta starająca się o dziecko zadaje sobie pytanie: kiedy najlepiej zrobić test ciążowy? Kiedy wynik będzie prawdziwy? I w końcu – czy test ciążowy może się mylić?
Testy ciążowe są dostępne w każdej aptece i w większości drogerii. Prawidłowo wykonany daje pewność niemalże w 99%. Jednak nie warto się w tej kwestii spieszyć, gdyż test wykonany po zbyt krótkim czasie od stosunku może dać wynik zafałszowany. Choć testy można przeprowadzić o każdej porze, aby wynik był najbardziej wiarygodny powinno się go wykonać rano – stężenie hormonu ciążowego hCG jest wówczas największe.
W aptekach można znaleźć aż cztery rodzaje testów: strumieniowe, paskowe, płytkowe oraz cyfrowe. Różnią się one jedynie sposobem użycia, ale działają na tej samej zasadzie – wykrywają hormon hCG.

Czułe testy ciążowe

Najczulsze testy potrafią wykryć ciążę już około 10 dni po zapłodnieniu. Jednak przed wykonaniem testu warto sprawdzić, czy doszło do owulacji, gdyż jajeczko nie zawsze zostaje zapłodnione od razu. Bowiem dopiero 8 dni od owulacji następuje zagnieżdżenie zarodka i wydzielanie przez niego gonadotropiny kosmówkowej. Na początku ciąży stężeniu tego hormonu wzrasta bardzo szybko (aż do drugiego trymestru, kiedy to zaczyna spadać).
Najbardziej zalecane jest wykonanie testu ciążowego w dniu spodziewanego terminu miesiączki, a nawet parę dni po tej dacie. W tym okresie prawidłowo wykonany test daje już niemalże gwarancję prawidłowego wyniku.

Błędne wyniki testów ciążowych

Jednak niestety testy ciążowe mogą się mylić. Najczęściej wynik jest zafałszowany gdy:

  • test został wykonany zbyt wcześnie,
  • test został wykonany w czasie owulacji,
  • wystąpiła ciąża ektopowa (pozamaciczna),
  • przez kobietę przyjmowane są leki wspomagające płodność,
  • ze względu na chorobę (nowotwór macicy, piersi, jajników, choroby nerek lub tarczycy),
  • kobieta jest w okresie menopauzy.

Jeżeli test wykonany jest prawidłowo, według wskazówek zawartych w ulotce, po odpowiednim czasie – wynik bardzo rzadko się myli i może być uznawany za prawidłowy. Jednak nie warto zbyt długo czekać, bowiem wykonanie testu po siódmym tygodniu ciąży może nie być już równie skuteczne – pojawia się inna forma hormonu hCG, która może zaburzyć faktyczny pomiar tegoż hormonu.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here