Joga – jak ją uprawiać

1
5059
Joga - jak ją uprawiać

Moda na jogę rozpoczęła się już jakieś kilka miesięcy temu i wciąż trwa. Nawet najwięksi miłośnicy podnoszenia sporych ciężarów czy biegania postanowili się nią zająć, wprowadzając pewne jej elementy do swoich standardowych planów treningowych. Co daje joga i jak zacząć ją uprawiać? O tym będziemy mówić w tym artykule.

Joga uniwersalny sport

Joga to wspaniały i bardzo uniwersalny sport. Może być on uprawiany przez dosłownie każdego – dziecko, nastolatka, osobę dorosłą czy ludzi starszych. Mimo iż bywa wymagająca, jej poziom można dostosować do swoich własnych umiejętności, kondycji czy ogólnych możliwości ciała. Najlepiej stopniowo przyzwyczajać się do takiej nowej aktywności fizycznej, zaczynając od wykonywania treningów dedykowanych osobom początkującym. Składają się one z prostych i niewymagających ćwiczeń. Ich celem jest przede wszystkim ogólne rozruszanie całego ciała, rozluźnienie napiętych mięśni i ich delikatne rozciągnięcie. Przykładowe treningi wystarczy znaleźć w Internecie i praktykować 2-3 razy w tygodniu. Taka porcja aktywności każdemu w zupełności wystarczy.

Joga dla początkujących – jak zacząć?

Należy przede wszystkim pozwolić sobie na stopniowe zwiększanie swoich umiejętności. Nikt nie jest w stanie tak od razu wykonać wszystkich asan, stanąć na głowie czy rozciągnąć się w ciągu godziny do pełnego szpagatu. Na wszystko potrzeba czasu i przede wszystkim systematyczności. Chcąc wykonywać bez problemu coraz trudniejsze pozycje i nauczyć się stania na rękach lub głowie, trzeba zacząć od opanowania pewnych podstaw. To one są najważniejszą częścią jogi. Nie da się też osiągnąć założonego celu w ciągu dwóch dni czy nawet dwóch tygodni. Niektórym osobom dojście do szpagatu może zająć cały rok, ale satysfakcja po jego wykonaniu będzie za to gigantyczna.

A czy joga odchudza?

Na pewno wysmukla ona całe ciało. Wpływając doskonale na rozciągnięcie mięśni, wydłuża je i sprawia, że sylwetka wygląda na smuklejszą, a sam człowiek wydaje się wyższy. Elastyczne ciało prezentuje się znacznie lepiej i pozwala także na bezproblemowe wykonywanie coraz trudniejszych ćwiczeń. Jogę na pewno warto uprawiać i to z wielu różnych powodów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here