Jakie specjalizacje może mieć stomatolog?

0
5804
stomatolog

Aby zostać stomatologiem (popularnie zwanym dentystą) należy ukończyć pięcioletnie studia na kierunku lekarsko-dentystycznym i zdać Lekarsko-Dentystyczny Egzamin Końcowy. Pełne prawo wykonywania zawodu otrzymują osoby, które osiągnęły wynik co najmniej 56% na Egzaminie. Następnie świeżo mianowany stomatolog wybiera specjalizację.

Najpopularniejsze specjalizacje stomatologiczne

Pierwszą specjalizacją do wyboru jest ortodoncja. Jej zadaniem jest prewencja, diagnoza i leczenie wad zgryzu za pomocą aparatów ortodontycznych (ruchowych, stałych i lingwalnych). Przykład gabinetu stomatologicznego zajmującego się m.in. tą specjalizacją: ewapawlak.com.pl/.

Drugą specjalizacją jest stomatologia zachowawcza z endodoncją. Kryje się pod nią zapobieganie, diagnoza i zwalczanie próchnicy oraz ubytków, czyli najpopularniejsze i zarazem najczęstsze powody wizyty u dentysty. Z kolei endodoncja zajmuje się leczeniem kanałowym, czyli dotyczącym miazgi zęba i okolicznych tkanek.

Specjalizacja stomatologiczna dla najmłodszych i najstarszych

Pedodoncja, czyli stomatologia dziecięca zajmuje się zębami mlecznymi i stałymi u dzieci i młodzieży. Szczególny nacisk kładziony jest na profilaktykę próchnicy, do której należą lekcje instruktażowe, jak należy dbać o zęby oraz zabiegi: lakierowanie i lakowanie zębów. W razie potrzeby dentysta leczy pierwsze ubytki, nawet w zębach mlecznych.

Z kolei tych, którzy w wyniku wieku lub wypadku utracili część albo całość zębów stałych, zainteresuje protetyka stomatologiczna. Protetyk za pomocą protez dentystycznych dopasowanych do kształtu jamy ustnej pacjenta przywraca pierwotną funkcję szczęki, czyli gryzienie i żucie. Protezy występują w trzech wariantach:

  • stałe – implanty, korony, mosty,
  • ruchome – wyjmowane protezy akrylowe czy szkieletowe,
  • kombinowane.

Chirurgiczne specjalizacje stomatologiczne

Piątą specjalizacją jest chirurgia stomatologiczna. Do jej zadań należy usuwania torbieli twarzoczaszki, leczenie łagodnych nowotworów, ropni czy zespołów bólowych twarzoczaszki. Jednak większość osób będzie kojarzyła tę specjalizację z usuwaniem zębów mądrości i tych niewyrośniętych do końca.

Niezwykłą specjalizacją jest chirurgia szczękowo-twarzowa. Dlaczego? Jest jej najbliżej do klasycznej chirurgii, z której zresztą pochodzi. W ramach tej dziedziny stomatologii leczy się poważniejsze przypadki nowotworów twarzoczaszki, zmiany zapalne i złamania tego rejonu.

Nieznane specjalizacje stomatologiczne

Nie każdy zna słowo periodontologia, jednak większość kojarzy chorobę, jaką jest parodontoza. Nic dziwnego, ponieważ choruje na nią aż 70% Polaków, chociaż większość z nich nie jest tego świadoma. A to właśnie periodontolog (zwany też parodontologiem) zapobiega i leczy parodontozę oraz inne choroby przyzębia i śluzówki.

Zdrowie publiczne to specjalizacja stomatologii (ale nie tylko), która uczy zapobiegania chorobom i promowania zachowań prozdrowotnych w celu przedłużenia życia pacjentów.

Ostatnią specjalizacją do wyboru dla stomatologa jest epidemiologia, która zajmuje badaniem chorób, które już wystąpiły, ich wpływu na społeczeństwo oraz koordynowaniem zadań instytucji w służbie zdrowia.

Aktualna lista specjalizacji lekarsko-stomatologicznych znajduje się tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here