Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi?

1
5698
Jakie jest prawidłowe ciśnienie krwi

Ciśnienie tętnicze pokazuje jaki nacisk wywiera krew na ściany tętnic. Podczas mierzenia podaje się dwie wartości: ciśnienie skurczowe (wyższe, wynikające ze skurczu serca) oraz rozkurczowe. Trudno jest określić jednoznacznie ile powinno wynosić prawidłowe ciśnienie krwi w ludzkim organizmie. Składa się na to kilka elementów, przede wszystkim płeć, wiek, waga czy stan zdrowia. Inne normy są przyjęte dla dziecka chorego na cukrzyce, a inne dla zdrowej, dorosłej osoby.

Przyjmuje się, że standardowe ciśnienie powinno mieścić się w przedziale 120-129 / 80-84.

Jak szybko obniżyć ciśnienie?

Oprócz leków na nadciśnienie istnieje kilka domowych sposobów. Zbyt wysokiemu ciśnieniu sprzyjają regularne spacery. Już po 30 minutach spacerowania, serce, zaczyna sprawniej pompować krew. Im dłuższej i żwawiej spacerujemy tym lepiej. Podczas spaceru warto na chwilę przysiąść i wziąć kilka głębokich wdechów, które obniżają poziom stresu w organizmie. Innym sposobem jest zmiana nawyków żywieniowych. Najlepiej zmniejszyć ilość soli w swoich potrawach – należy wyeliminować wszelkiego rodzaju przekąski (chipsy, paluszki, krakersy), a zastąpić je suszonymi owocami bogatymi w potas. Słodycze warto zamienić na gorzką czekoladę, która wpływa na skurcze naczyń krwionośnych. Oprócz zapobiegania wysokiemu ciśnieniu, ciemna czekolada, również niweluje ryzyko miażdżycy. Osoby palące powinny zrezygnować z papierosów. Zawarta w papierosach nikotyna bardzo mocno podnosi ciśnienie krwi. Paląc papierosy, serce wykonuje nadmierną pracę – jest zmuszane do szybszego pompowana krwi.

Jak podnieść ciśnienie domowymi sposobami?

Pomocna w tym przypadku jest kawa. Kofeina zawarta w kawie szybko podnosi ciśnienie, lecz niestety na bardzo krótko – maksymalnie do dwóch godzin. Wadą tego napoju jest fakt, że kofeina uzależnia. Inny sposobem jest zimny prysznic, warto, podczas kąpieli, na przemiennie opłukiwać się zimną i ciepłą wodą. Warto też zwrócić uwagę na tryb swojego życia – nieodpowiednie odżywianie oraz picie małej ilości wody zdecydowanie obniża ciśnienie. Najlepiej jest jeść około czterech, małych, regularnych posiłków i wypijanie dwóch litrów wody. Niezawodnym sposobem jest również sport, regularna jazda na rowerze czy jogging jest niezwykle korzystny dla naszego ciśnienia.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here