Jakie akcesoria stomatologiczne powinny się znaleźć w każdej łazience?

1
1800
Jakie akcesoria stomatologiczne powinny się znaleźć w każdej łazience?

Wiadomo, że prawidłowa higiena jamy ustnej jest niezwykle istotna w każdym wieku. W utrzymaniu jej konieczne jest używanie odpowiednich akcesoriów.

Ważne, by od najmłodszych lat zapoznawać dzieci z nimi i wyrabiać nawyki zdrowego dbania o zęby i ich okolice. Niezwykle ważne jest bowiem, by również dziąsła, język i błona śluzowa była zadbana i zabezpieczona przez negatywnym wpływem bakterii.

Szczoteczka do zębów – co wybrać?

Podstawowym elementem do pielęgnacji zębów jest oczywiście szczoteczka. Na rynku wybór modeli jest bardzo duży. Tradycyjne szczoteczki są nadal najbardziej popularne. Przez dziesięciolecia zmieniał się ich profil oraz materiały wykonania. Obecnie najlepsze modele są wyprodukowane w ten sposób, by idealni trzymać w dłoni. Ponadto większość ma elastyczną, wyginającą się do przodu, tyłu i na boki główkę, by najlepiej docierać nawet w trudno dostępne miejsca z tyłu jamy ustnej. Posiadają specjalne powierzchnie do czyszczenia języka. Dostępne są trzy rodzaje miękkości włosia – miękka (soft), średnia (medium) i twarda (hard). Ich wybór zależy przede wszystkim od wrażliwości dziąseł i ich podatności na zranienie.

Równie popularne, skracające znacząco czas szczotkowania zębów i lepiej docierające do trudno dostępnych miejsc, a także zapewniające odpowiedni nacisk przez cały czas mycia zębów, są szczoteczki elektryczne. Ich główną zaleta jest to, że wykonując ruchy obrotowe dokładnie czyszczą całą powierzchnię zęba. Dla osób o wrażliwych i podatnych na krwawienie dziąsła zaleca się stosowanie klasycznych szczoteczek o miękkim włosiu.

Alternatywą dla tradycyjnej szczoteczki może być pomysł znany od końca lat 80. ubiegłego stulecia jakim są szczoteczki soniczne. Oparte są na zasadzie podobnej do działania szczoteczki elektrycznej. W tym modelu wykonywane są tzw. ruchy wymiatająco-pulsacyjne. Dzięki temu zabrudzenia i przebarwienia są delikatnie usuwane, bez powodowania uszkodzeń szkliwa ani dziąseł.

Akcesoria do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych

Niezwykle ważne jest dbanie nie tylko o powierzchnię, ale tez o miejsca trudno dostępne i przestrzenie miedzyzębowe. DO tego celu polecane są w szczególności nici do zębów oraz specjalistyczne wykałaczki stomatologiczne. Pozwalają na precyzyjne usunięcie resztek jedzenia oraz kamienia ze szczelin między zębami. Nici do zębów są zwykle woskowane oraz zabezpieczone warstwą fluoru, co jednocześnie zapewnia dobry poślizg, a ponadto zabezpiecza przez ewentualnym skaleczeniem dziąsła.

Inne akcesoria stomatologiczne

Przy utrzymywaniu higieny jamy ustnej bardzo ważne jest również, by dbać o błonę śluzową całego wnętrza. W tym celu został wyprodukowany specjalistyczny płyny do płukania jamy ustnej. Odpowiednia dobór składników zapewnia najlepsze zabezpieczenie umytych powierzchni. W przypadku, gdy nie ma możliwości umycia zębów, jest to tymczasowa alternatywa. Zwykle płyn do płukania jamy ustnej stosuje się dwa razy dziennie, po umyciu zębów.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here