Jak wybrać stół rehabilitacyjny?

0
1803

Szukasz stołu do rehabilitacji? Zastanawiasz się, na co zwrócić uwagę przy jego wyborze? Dowiedz się więcej na temat tego rodzaju sprzętu do fizjoterapii i wybierz najbardziej dostosowany do Twoich potrzeb.

Stół rehabilitacyjny – dla kogo?

Stół rehabilitacyjny jest podstawowym elementem wyposażenia każdego gabinetu do fizjoterapii. Stanowi podstawowe narzędzie pracy masażysty bądź rehabilitanta. Na rynku obecnych jest bardzo dużo modeli posiadających szereg funkcji, które ułatwiają nie tylko pracę, ale przede wszystkim zapewniają wysoki komfort pacjentowi. Zanim podejmiesz decyzje, zastanów się, do jakich celów będzie Ci on potrzebny. Stoły rehabilitacyjne używane są:

  • do masażu,
  • do terapii manualnej,
  • do kinezyterapii,
  • podczas ćwiczeń w kabinie UGUL.

Na co zwracać uwagę przy wyborze stołu do rehabilitacji?

Przeznaczenie

To, jaki stół wybierzesz, zależy od rodzaju Twojej pracy. Jeżeli dojeżdżasz do pacjenta – wybierz stół, który jest składany i cienki. Dzięki temu w łatwy i szybki sposób będziesz w stanie go rozłożyć i złożyć po zakończonej wizycie. Warto, aby posiadał on także łatwy system regulacji wysokości, a także pokrowiec, w którym będzie można go transportować i przechowywać. Jeżeli jednak pracujesz stacjonarnie i posiadasz własny gabinet, wybierz stół, który posiada szereg dodatkowych funkcji ułatwiających wysoki komfort pracy.

Regulacja stołu rehabilitacyjnego

Jeżeli zamierzasz używać stołu do klasycznego masażu wystarczy taki, który składa się z 2 lub 3 segmentów. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy wybieramy stół rehabilitacyjny do terapii manualnej, w której bardzo ważne jest ułożenie pacjenta we właściwej pozycji. W takiej sytuacji najlepiej jest wybrać sprzęt składający się z 5 bądź 7 segmentów, które można dowolnie konfigurować.

Regulacja wysokości może być:

  • ręczna,
  • elektryczna,
  • hydrauliczna.

Stół rehabilitacyjny elektryczny sterowany jest pilotem ręcznym, natomiast stół hydrauliczny obsługiwany jest poprzez wielokrotne naciśnięcie stopą dźwigni podnośnika.

Możliwość regulacji wysokości jest istotna szczególnie wtedy, gdy ze stołu korzysta więcej niż jeden fizjoterapeuta bądź rehabilitant. Regulacja może być ciągła (jest to opcja wygodniejsza, ponieważ pozwala na idealne dopasowanie) albo skokowa (posiada kilka stałych poziomów).

Komfort pacjenta

Wybierając stół do rehabilitacji powinno się także zwrócić uwagę na komfort pacjenta. Wpływ na to mają:

  • wielkość blatu,
  • pianka.

Zasada jest taka: im więcej, tym lepiej. Oznacza to, że im większy jest blat i grubsza pianka, tym komfort pacjenta jest wyższy.

Wytrzymałość i stabilność

Ważnym aspektem jest także wytrzymałość stołu. Przed zakupem należy dokładnie przyjrzeć się materiałom i jakości wykonania. Odnosi się to zarówno do stelażu, który może być wykonany z drewna bądź aluminium, jak i tapicerki. Zwróć uwagę na jej parametry techniczne. Ważne, aby była przede wszystkim odporna na ścieranie i rozdzieranie. Stół do masażu powinien być także łatwy w czyszczeniu z tłustych plam po olejach.

Dodatkowe wyposażenie

Atutem będzie z pewnością możliwość rozbudowania stołu rehabilitacyjnego o dodatkowe elementy. Mogą to być przednie półki, podłokietniki czy podgłówki.

Porada specjalisty

Jeżeli nie masz pewności, jaki stół rehabilitacyjny wybrać, zasięgnij porady specjalisty. Osoba kompetentna udzieli Ci wszelkich niezbędnych informacji oraz odpowie na nurtujące pytania. Profesjonalny sprzęt dostaniesz między innymi w sklepie Ronomed.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here