Implanty stomatologiczne – idealny zamiennik naturalnych zębów

Utrata zęba nie musi oznaczać zakładania protezy. Alternatywne rozwiązanie to implanty, które dzisiaj cieszą się rosnącą popularnością.

Kiedyś jedynym sposobem na uzupełnienie braków zębowych były protezy. Potem do użycia weszły mostki stomatologiczne. Teraz pacjenci mają do dyspozycji jeszcze nowocześniejsze rozwiązanie – to implanty stomatologiczne, które może wszczepić dobry gabinet stomatologiczny. Co warto o nich wiedzieć?

 

W artykule wyjaśniono następujące kwestie:

  • Czym są implanty stomatologiczne?
  • Wskazania do wszczepienia implantów
  • Główne zalety implantów zębowych
  • Jak przebiega leczenie implantologiczne?
  • Czy implanty zębów są bezpieczne?
  • Implant stomatologiczny – ile to kosztuje?
  • Gdzie można skorzystać z leczenia implantologicznego?

 

Czym są implanty stomatologiczne?

Nowoczesne implanty to specjalne wszczepy, które są w stanie zastąpić naturalny korzeń zęba. To stałe protezy stomatologiczne, które stosowane są do odbudowy utraconego przez pacjenta uzębienia.

Z implantologią współpracują także chirurgia stomatologiczna oraz stomatologia estetyczna.

Dzisiaj implanty zębowe stosowane są coraz częściej. To skuteczna i bezpieczna metoda na uzupełnienie braków zębowych – pojedynczych i mnogich, nawet w przypadku całkowitego bezzębia!

 

Budowa implantów stomatologicznych:

  • implanty – tytanowe wszczepy w kształcie śrubki umieszczane w kości szczęki lub żuchwy
  • korony – widoczne w jamie ustnej elementy, najczęściej z porcelany, zastępujące naturalne zęby
  • łączniki – elementy łączące implanty stomatologiczne i korony

Implanty wykonane są z tytanu, ponieważ jest to materiał obojętny dla organizmu, biozgodny. Implanty zębowe z tytanu pozwalają na zajście zjawiska osseointegracji czy też osteointegracji, która polega na odkładaniu się zmineralizowanej tkanki kostnej na powierzchni implantu. W efekcie implant na trwałe łączy się z kością.

 

Wskazania do wszczepienia implantów

Implanty mogą być stosowane w przypadku pojedynczych braków naturalnych zębów u pacjenta, na przykład w przypadku konieczności ich wyrwania przy poważnych uszkodzeniach mechanicznych czy po poważnych infekcjach próchniczych.

Implanty zębowe bardzo dobrze sprawdzają się również przy większych brakach, a także przy całkowitym bezzębiu – braku zębów w kości szczęki i żuchwy.

Gdy dochodzi do utraty zęba, wówczas nie należy zwlekać z uzupełnieniem braku. Dlaczego? Wynika to z faktu, że może dojść wtedy do zjawiska przesuwania się zębów i zaburzenia zgryzu, a także do zaniku kości w miejscu, w którym znajdował się naturalny korzeń zęba. Ma to wpływ na wygląd ust, policzków oraz na zaburzenia sił tarcia i może powodować uszkodzenie okolicznych zębów.

Implanty stomatologiczne mogą zastąpić wtedy protezy ruchome lub stałe, na przykład mostki, które wymagają opracowania innych zębów, nawet wtedy, gdy są zdrowe.

Zatem implanty stanowią atrakcyjną alternatywę dla innych metod uzupełniania braków zębowych. Jakie są ich najważniejsze zalety?

 

Główne zalety implantów zębowych:

  • estetyka – implanty zębowe idealnie imitują naturalne zęby i są nie do odróżnienia na ich tle
  • trwałość – dobre implanty mogą posłużyć nawet przez kilkadziesiąt lat
  • wygoda – implanty stomatologiczne to trwałe uzupełnienia, które nie wymagają wyjmowania i są łatwe w codziennej pielęgnacji, nie ocierają, nie powodują problemów z mową
  • przeciwdziałanie zanikowi kości – ma to miejsce w przypadku braku uzupełnienia utraconego zęba
  • naturalny wygląd twarzy – bez ryzyka zapadania się policzków czy zmiany kształtu ust w wyniku utraty zęba i zaniku kości
  • zachowana funkcja żucia – łatwe przeżuwanie pokarmów, tak, jak z naturalnymi zębami
  • szerokie zastosowanie – implanty mogą być stosowane w przypadku pojedynczych oraz większych braków, stosuje się też implanty zygomatyczne przy zaniku kości
  • brak potrzeby szlifowania okolicznych zębów – jest to konieczne przy zakładaniu mostków protetycznych

 

Jak przebiega leczenie implantologiczne?

Pierwsza wizyta w gabinecie to wizyta konsultacyjna, podczas której stomatolog sprawdza stan zębów i jamy ustnej pacjenta, a także ocenia możliwości w zastosowaniu implantów stomatologicznych.

Elementem konsultacji jest również wykonanie odpowiednich badań. Głównym z nich jest badanie RTG pantomograficzne, które prezentuje całą jamę ustną oraz kości szczęki i żuchwy u pacjenta. Implantolog może także zalecić innego typu badania, na przykład tomografię komputerową czy badanie gęstości kości – densytometrię. Po uzyskaniu wyników może przygotować plan leczenia pod implanty.

Zabieg implantacji polega na umieszczeniu dopasowanego implantu w kości. Podczas zabiegu pacjent przebywa pod znieczuleniem, dlatego wszczepianie implantu nie jest związane z bólem. Następnie należy zaczekać, aż dojdzie do połączenia implantu z kością, co trwa na ogół od 2 do 6 miesięcy. Po tym czasie wykonuje się protezę widoczną w jamie ustnej, na przykład koronę albo większy most osadzony na implantach.

 

Czy implanty zębów są bezpieczne?

Leczenie implantologiczne jest bezpieczne i nie powoduje ono negatywnych konsekwencji u większości pacjentów. Wśród głównych skutków niepożądanych mogą pojawić się ból czy brak dopasowania, ale im zapobiegać i zniwelować je przez odpowiednie postępowanie.

Także implanty stomatologiczne są skuteczne. Odsetek powodzeń wynosi aż 98 proc., dlatego to atrakcyjna propozycja dla niemalże każdego pacjenta. Odrzucenia implantu to bardzo rzadkie przypadki. Wówczas usuwa się implant i można zastąpić go innym.

 

Implant stomatologiczny – ile to kosztuje?

Niewątpliwie implanty stomatologiczne nie należą do tanich uzupełnień protetycznych. Nie przekłada się to jednak na ich niskie powodzenie wśród pacjentów gabinetów i klinik. W porównaniu z innymi metodami protetycznymi implanty zapewniają wyjątkową trwałość, estetykę i komfort każdego dnia – to powoduje, że wybierane są tak chętnie.

Koszt związany z wszczepieniem implantu stomatologicznego zależny jest od wielkości braku, a także typu implantu, w tym jego producenta. Koszty najczęściej rozpoczynają się od około 3,5 tysiąca złotych. Do tego wydatku należy dodać także inne koszty, na przykład związane z diagnostyką, dodatkowymi zabiegami jak podniesienie dna zatoki, gdy są one konieczne.

Orientacyjne ceny implantów można znaleźć na stronach internetowych gabinetów, ale wycena wykonywana jest zawsze indywidualnie.

 

Gdzie można skorzystać z leczenia implantologicznego?

Dzisiaj implanty zębów cieszą się rosnącym powodzeniem i można skorzystać z nich w wielu gabinetach stomatologicznych. Aby leczenie implantologiczne się powiodło, najlepiej wybrać centrum czy gabinet stomatologiczny posiadający wieloletnie doświadczenie w zabiegach implantologii.

Takie usługi w mieście Kraków oferuje swoim pacjentom Gabinet Dentystyczny SE+, który specjalizuje się w prowadzeniu szeregu zabiegów stomatologicznych. To właśnie tam można skorzystać także z leczenia implantologicznego – klinika stosuje najlepsze stomatologiczne implanty od uznanych producentów, a także gwarantuje optymalne efekty.

Jako jedna z nielicznych klinik w Polsce specjalizuje się również we wszczepianiu implantów przy całkowitym braku kości w szczęce lub żuchwie – stosuje wtedy specjalne implanty zygomatyczne.

Dodaj komentarz