Gruzja. Wczasy, których nie zapomnisz.

0
2511
Gruzja. Wczasy, których nie zapomnisz.

Gruzja to kraj coraz częściej wybierany przez turystów na wakacyjne wojaże. Nie ma się czemu dziwić – piękne zabytki, doskonałe widoki, przyjacielscy ludzie i przepyszne jedzenie (oraz wino) zachęcają do tego, by spędzić w tym kraju choćby kilka dni. Jednak wbrew pozorom w Gruzji warto zobaczyć nie tylko Tbilisi, ale także mniejsze miejscowości, które potrafią wiele nam zaoferować. Dlatego wybierając się na wycieczkę do Gruzji, należy dobrze wiedzieć, w jakie miejsca się kierować, by nie ominęły nas cudowne atrakcje. Oto kilka z nich:

Tbilisi

Stolica Gruzji to idealna baza wypadowa i pierwsze miasto, które warto zwiedzić. Dajcie sobie na to minimum jeden dzień, gdyż naprawdę jest tu co zwiedzać. W Tbilisi czeka na Was, chociażby twierdza z IV wieku – Narikala – z której roztacza się magiczny widok na całe miasto, łaźnie siarkowe czy katedra Sioni z VI wieku, w której przechowuje się istotny dla kraju skarb, krzyż świętej Nino, patronki Gruzji. Będąc w Tbilisi, nie może Wam także zabraknąć czasu na przyjrzenie się kulturze i sztuce miasta. Koniecznie odwiedźcie zatem teatr marionetek słynnego gruzińskiego artysty, Rezo Gabriadze. A na koniec dnia nie zapomnijcie usiąść przy tradycyjnym posiłku: kurczaku czmeruli czy chinkali.

Mccheta

Pamiętajcie, że Tbilisi to nie wszystko, co ma nam do zaoferowania Gruzja. Wczasy w tym kraju powinny przynieść nam choćby odrobinę obcowania z historią. Dlatego jednym z miejsc, które po prostu trzeba odwiedzić, jest Mccheta – religijny ośrodek Gruzji, dawna stolica gruzińskiego królestwa. Wiele ze znajdujących się tam zabytków znajdziecie na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Przez wzgląd na religijne znaczenie miasta, trzy istotne zabytki, które trzeba odwiedzić w Mcchecie to cerkiew Dżwari z VI wieku, Samtawro z XI wieku oraz katedra Sweti Cchoweli również z XI wieku. Niezależnie od przekonań religijnych te istotne dla Gruzinów miejsca po prostu muszą znaleźć się w planie Waszej wycieczki. Pamiętajcie jednak, by odpowiednio przygotować się na zwiedzanie tych miejsc. W Gruzji nierzadko będziecie zaglądać do miejsc kultu, gdzie nie zostaniecie wpuszczeni w „niegodnym” stroju, z odkrytymi nogami czy ramionami.

Vardzia

Największa atrakcja turystyczna w regionie Mescheti to miasto wykute w skale w XII wieku. To prawdziwie unikalne miejsce, które będziecie zwiedzać przez kilka godzin. Macie bowiem do obejrzenie aż 300 grot, w tym pomieszczenia mieszkalne, kapliczki, tunele i piwnice na wino. Miasto znajduje się 1300 m.n.p.m i roztacza się z niego cudowny widok na rzekę. Chociaż w Vardzi jest naprawdę wiele do zobaczenia, najpopularniejszym miejscem jest z pewnością cerkiew Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z freskami z XII wieku. Przygotujcie się na długie zwiedzanie, bo żadnej z tych atrakcji po prostu nie chcecie przegapić. Ubierzcie też wygodne buty – w Vardzi bywa stromo.

Mestia

Gruzja to kraj, który odwiedza się przede wszystkim dla przepięknych zabytków i niesamowitych widoków. Tymi drugimi możecie cieszyć się właśnie w Mestii. To miejsce położone w górach Kaukaz, które nie bez powodu zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Piękno tego miasta zapiera dech w piersiach. Po pierwsze wydawać by się mogło, że cywilizacja po prostu tu nie dotarła. Na drogach częściej spotkacie krowy niż samochody. Mestia znana jest także ze specyficznego budownictwa, tak zwanych domów-wież. Z pewnością uda Wam się zwiedzić któryś z nich, podziwiając oryginalne zabudowania i zachowane umeblowanie. Dodatkowo warto skosztować tu pysznego jedzenia, ale przede wszystkim doskonałego wina. Te smaki zostaną z Wami na długie miesiące – żadne inne wino, nie ma tak cudownego smaku i aromatu, jak te wytwarzane w Gruzji.

To tylko kilka miejsc, z których słynie Gruzja. Wczasy w tym kraju mogłyby potrwać długie tygodnie – tak wiele atrakcji jest tam do zobaczenia. Imponujące widoki, przepiękne miejsca kultu z niesamowitymi dziełami sztuki, które przetrwały kilka wieków, to tylko urywek prawdziwej Gruzji. Aby poznać ją naprawdę dobrze, trzeba wracać tam co rok. I jesteśmy pewni, że jeśli wyjedziecie raz, z pewnością będziecie chcieli wrócić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here