Dieta dla aktywnych fizycznie – co powinna zawierać?

Obok zbilansowanej diety, aktywność fizyczna jest nieodłącznym elementem zdrowego stylu życia. Nie tylko pozwala utrzymać smukłą sylwetkę, ale również pozytywnie wpływa na zdrowie całego organizmu. Jak powinna być skomponowana dieta dla osób aktywnych fizycznie, by trening był bardziej wydajny, a regeneracja mięśni efektywna?

Zbilansowane i regularne posiłki

Przy aktywnym trybie życia wzrasta zapotrzebowanie organizmu na energię i składniki odżywcze. Prawidłowo ułożony jadłospis jest niezwykle ważny, ponieważ potrzeby żywieniowe zależą od rodzaju uprawianego sportu i intensywności treningu. Dieta osoby aktywnej fizycznie powinna zawierać 55-60% węglowodanów, 25-30% tłuszczów oraz 10-15% białek. Należy pamiętać o regularnym spożywaniu posiłków i ustaleniu zapotrzebowania kalorycznego. W tym pomoże nam dietetyk oraz catering dietetyczny. Warszawa to miasto, w którym znajdziemy wielu wykwalifikowanych specjalistów. Warto skorzystać z porady, szczególnie jeśli jesteśmy na początku drogi do pięknej sylwetki

Dieta przed treningiem

Posiłek przed treningiem ma na celu zgromadzenie zapasów energii, która zostanie wykorzystana podczas aktywności fizycznej. Przede wszystkim powinien być lekkostrawny i bogaty w pełnoziarniste produkty zbożowe oraz białko – w postaci chudego mięsa lub strączków. Jeżeli trenujesz w godzinach porannych, warto wybrać owsiankę na jogurcie z owocami i orzechami. Po południu dobrym pomysłem będzie przygotowanie posiłku z ryżu pełnoziarnistego oraz ryb. Można również przyrządzić pełnoziarnisty makaron z gulaszem i warzywami. Jeżeli nie masz pewności, jak samodzielnie prawidłowo komponować posiłki, dobrym rozwiązaniem jest dieta do domu. Warszawa to miasto, gdzie możesz zamówić m.in. catering dietetyczny LightBox.

Jadłospis po treningu

Niezależnie od tego czy chodzisz na fitness, czy trenujesz na siłowni, po treningu musisz odbudować zapasy zużytego glikogenu. W przeciwieństwie do posiłków przedtreningowych, w żywieniu potreningowym warto wybierać produkty o średnim i wysokim indeksie glikemicznym, które zawierają szybko przyswajalne cukry proste. Najlepszym połączeniem są białko i węglowodany. Może to być na przykład banan, koktajl mleczno-owocowy, suszone lub świeże owoce, batonik energetyczny. Posiłek potreningowy najlepiej zjeść maksymalnie pół godziny po ćwiczeniach. Z kolei główne danie po treningu może składać się np. z pieczonych ziemniaków z rybą i surówką lub kaszy z duszonymi warzywami i tuńczykiem.

Dodaj komentarz