Deska z wiosłem – prężenie rozwijający się sport

0
1362

SUP to nowa choć bardzo szybko rozwijająca się dyscyplina sportu. Polega ona na wiosłowaniu na stojąco na specjalnie zaprojektowanej desce. Standardowe deski SUP mają długość od 250 do 450 cm. To sport przeznaczony dla każdego, a w szczególności świetnie sprawdzi się jako przygotowanie pod rozpoczęcie treningu windsurfingu lub kitesurfingu. Na początku wystarczająca jest nauka wyczucia deski oraz próba utrzymania na niej równowagi.

Nauka SUP

Warto rozpocząć naukę od utrzymywania równowagi w pozycji klęczącej. Pozwoli to oswoić się z deską i przełamać możliwy strach. Należy uklęknąć na wysokości miejsca uchwytu do przenoszenia deski. Gdy adept złapie równowagę, może spróbować stanąć na kadłubie na rozluźnionych nogach w lekkim rozkroku. Największą stabilność SUP wykazuje podczas wiosłowania więc najlepiej chwycić za wiosło zaraz po powstaniu. W trakcie płynięcia należy skierować wzrok przed siebie.

Sposób trzymania wiosła nie jest skomplikowany. Ręka od strony pióra chwyta wiosło od dołu a druga spoczywa na rączce w górnej jego części. Ręce powinny być wyprostowane i szeroko rozstawione. Wiosłuje się poprzez zanurzenie pióra w wodzie i przeciągnięciu go równolegle do deski aż znajdzie się na wysokości pięt. Gdy deska zacznie skręcać należy zmienić stronę wiosłowania i ręce.

Na pierwsze spotkania z SUP należy zaopatrzyć się w kamizelkę pływającą lub piankę do ochrony przed zimnem. Przydaje się przy zaliczeniu upadku do wody i dla osób niepotrafiących dobrze pływać.

Podział desek SUP

Deski SUP dzielą się na:

twarde – przypominają deski do surfingu. Są bardzo sztywne i stabilne, osiągają wyższe prędkości podczas wiosłowania. Pokład deski jest pokryty pianką działającą antypoślizgowo oraz chroniącą przed upadkami. Z drugiej strony są narażone na uszkodzenia a także ciężko je transportować i przechowywać.

pompowane – są twarde i wytrzymałe dzięki możliwości napompowania ich pod dużym ciśnieniem. Specjalne włókna, z których jest wykonana, pozwalają uchronić ją przed pęknięciami. Po użyciu można ją złożyć, oszczędzić miejsce a także bezproblemowo transportować. Czas napompowania deski wynosi około 2,5 minuty. Jednakże są mało zwrotne i nie osiągają takich prędkości jak twarde SUPy. Są idealne dla amatorów tego sportu.

Odmiany

Mimo że SUP jest młodą dyscypliną sportu, to ma już kilka odmian:

  • freeride – swobodne pływanie,
  • race – wyścigi,
  • spływy rzekami – podobne do spływów kajakowych,
  • SUP downwind – spływy wykorzystujące siłę wiatru i fale,
  • pływanie na falach – przypominające pływanie na desce surfingowej,
  • fitness i yoga – treningi fitness i jogi uprawiane na deskach.

Najważniejsze parametry

Decydując się na zakup deski należ pamiętać o takich parametrach jak: szerokość deski – im szersza deska z wiosłem, tym większe jej czucie, pojemność deski wyrażana w litrach, grubość deski zależna od poprzednich cech – grube deski są stabilniejsze i sztywniejsze oraz zabezpieczają przed wlewaniem się wody na pokład, ciśnienie pompowania SUPa – należy pamiętać, że im mniejsze ciśnienie pompowania, tym mniejsza stabilność deski i możliwość uginania się jej pod sportowcem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here