Czym zajmuje się ortodoncja?

0
3199
Czym zajmuje się ortodoncja?

Ortodoncja to dziedzina stomatologii zajmująca się problemami z nieprawidłowym zgryzem. Wszystkie osoby, które borykają się z tym problemem, obowiązkowo powinny skorzystać z usług ortodonty

Kiedy udać się do ortodonty?

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć w każdym wieku, zarówno u mniejszych dzieci, jak i u osób starszych. WIelu dorosłych decyduje się na podjęcie leczenia ortodontycznego, aby skorygować wady zgryzu czy wyprostować zęby. Najczęściej decyzję o leczeniu ortodontycznym podejmuje stomatolog, u którego regularnie leczymy zęby. Wskazuje on na konieczność konsultacji ortodontycznej.

Na czym polega leczenie ortodontyczne?

Leczenie ortodontyczne zależne jest od leczonej wady zgryzu. Zazwyczaj stosowane są dwa rodzaje aparatów ortodontycznych – aparaty ruchome i aparaty stałe. Te pierwsze stosuje się przede wszystkim u dzieci i młodzieży. Należy je nosić w nocy oraz przez kilka – kilkanaście godzin w ciągu dnia. Z kolei aparaty stałe to aparaty z systemem zamków, które mocowane są na stałe na zębach. Wśród nowoczesnych aparatów ortodontycznych można wymienić także aparaty nakładkowe, które pozwalają skorygowanie wad zgryzu dzięki specjalnie przygotowanym dla pacjenta przezroczystym nakładkom.

Jak długo trwa leczenie ortodontyczne?

Proces leczenia ortodontycznego nie jest krótki. Optymalny czas noszenia aparatu ortodontycznego określa ortodonta śródmieście. W trakcie leczenia należy pamiętać o regularnych kontrolach u ortodonty, który odpowiednio ustawi aparat, aby proces leczenia przebiegał skutecznie. Nie należy również zapominać o prawidłowej higienie jamy ustnej. W czasie noszenia aparatu należy zwiększyć dbałość o czystość zębów, a także stosować specjalne produkty do czyszczenia aparatu.

Efekty leczenia ortodontycznego

Choć na efekty leczenia ortodontycznego trzeba poczekać od kilku do kilkunastu miesięcy, a po zakończonym procesie leczenia nosić także retencję dla utrzymania odpowiednich efektów, to jednak warto podejmować leczenie ortodontyczne. Prawidłowy zgryz to nie tylko efekt estetyczny, lecz także przywrócenie prawidłowego procesu żucia i mówienia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here