Czy można się pozbyć wad wzroku?

Noszenie okularów bywa dla wielu osób bardzo uciążliwe. Może stanowić przeszkodę w uprawianiu niektórych sportów czy przeszkadzać w zwykłych, codziennych czynnościach. W dodatku nie wszyscy lubimy swój wygląd w okularach, a nie każdy może nosić szkła kontaktowe, bo jego oczy są zbyt wrażliwe. Zobaczmy zatem, czy jest jakiś sposób na to, by pozbyć się wad wzroku i zapomnieć o szkłach korekcyjnych.

Rodzaje wad wzroku

Wady wzroku, które zmuszają nas do korekcji okularami lub szkłami kontaktowymi, to wady refrakcji czyli nadwzroczność, krótkowzroczność i astygmatyzm. Wynikają one z nieprawidłowego kształtu soczewki, czego skutkiem jest nieprawidłowe odwzorowanie obrazu na siatkówce. Prowadzi to do nieostrego widzenia, przy czym u osób z nadwzrocznością występuje problem z widzeniem na bliskie odległości, a u osób z krótkowzrocznością – na dalekie. Stopień wady podaje się w dioptriach, a im większa wada, tym oznaczenie w dioptriach większe.

Kiedy leczenie oczu jest możliwe?

Przez lata leczenie oczu osób cierpiących na wymienione wyżej wady nie było możliwe. Jedyną metodą była korekcja wady szkłami okularów, odpowiednio dobranymi do rodzaju i stopnia wady. Na szczęście postęp technologiczny pozwolił na wynalezienie metod leczenia oczu, które skutecznie pozwalają się pozbyć konieczności noszenia szkieł korekcyjnych. Metod jest kilka, ale wszystkie wymagają użycia lasera, stąd zalicza się je do metod laserowej korekcji wad wzroku.

Jakie wady mogą być leczone z pomocą laserowej korekcji wad wzroku?

Laserową korekcję wzroku można wykorzystać do leczenia nadwzroczności, krótkowzroczności i astygmatyzmu. Obecne technologie umożliwiają leczeni wad w zakresie od -12 do +6 dioptrii oraz +6 dioptrii astygmatyzmu. Wybór metody leczenia zależy od zakresu wady i indywidualnej sytuacji pacjenta. Za metodę najlepszą uważa się WF Optimized, która może być stosowana przy wadach od -7 do + 2 dioptrii oraz +2 dioptrii astygmatyzmu. Przy większych wadach rekomenduje się metodę vDesign, a przy operacji oczu osób narażonych na ryzyko wystąpienia urazów oka poleca się metodę EBK.

Kto może poddać się leczeniu oczu?

Leczenie oczu z użyciem metod laserowej korekcji wzroku jest proponowane osobom dorosłym, czyli powyżej 18 i poniżej 65 roku życia. Najlepszym okresem na operację jest jednak czas pomiędzy 21 a 45 rokiem życia. W tym okresie wada jest już ustabilizowana, a nie zachodzi jeszcze zjawisko starczowzroczności, które zaczyna się ujawniać po 45 roku życia.

Dodaj komentarz