Czy grypa żołądkowa to poważna choroba?

0
2340
Czy grypa żołądkowa to poważna choroba

Większość z nas o chorobach wie bardzo dużo. Niektórym się wydaje, że wiedzą wszystko. Mamy również wiedzę o tym jak dbać o siebie, aby uniknąć chorowania. Jest jednak pewna przypadłość, która każdego z nas dopaść może – stara, niezawodna „przyjaciółka”- grypa żołądkowa.

Grypa żołądkowa nazywana jest również grypą jelitową, albo zwyczajnie jelitówką. Z grypą ma wspólne wyłącznie samopoczucie ogólnego rozbicia. Za jelitówkę odpowiedzialne są zupełnie inne wirusy – najczęściej rotawirusy, astrowirusy lub adenowirusy.
Dotyka głównie dzieci, ale zachorować na nią może każdy z nas, niezależnie od wieku.

Grypa żołądkowa – choroba zakaźna

Jest to choroba zakaźna. Rozprzestrzenia się drogą pokarmową albo kropelkową. Jeśli dbamy o higienę – myjemy warzywa, owoce, ręce – oraz unikamy dużych skupisk ludzi, to mamy szansę ochronić nasz organizm przed atakiem wirusów. Teoretycznie. W praktyce uniknąć skupisk ludzi może niewielu z nas. Dzieci w żłobku, przedszkolu czy szkole nawet przy maksymalnym rygorze higienicznym mają szansę nie „złapać” grypy żołądkowej tylko przy bardzo dużej odporności.

Objawy jelitówki

Podstawowe objawy jelitówki występują po około 12 godzinach od chwili zakażenia. Wymioty i biegunka są bardzo gwałtowne, z dużą częstotliwością, bardzo osłabiają szczególnie małe dzieci i osoby starsze.

Co jeść podczas grypy żołądkowej?

W czasie choroby pojawia się pytanie: gdy jest grypa żołądkowa co jeść? Właściwie można postawić je inaczej – co na grypę żołądkową można choremu przygotować, bo sam nie będzie mieć ani ochoty ani siły żeby przygotowywać czy jeść posiłek. Najlepiej, w początkowym stadium, nie zmuszać w ogóle do jedzenia. Należy jednak dbać o odpowiednią ilość płynów. Wymioty i biegunka mogą bardzo odwodnić organizm, stąd konieczność podawania choremu znacznie większej ilości płynów niż spożywa zazwyczaj. Przygotowywać powinniśmy napoje niegorące, nawet chłodne – woda, herbata ziołowa są najlepsze.

Grypa żołądkowa trwa najczęściej 1 dzień, a max 3 dni. Co na grypę żołądkową zaradzić jeśli trwa dłużej? Jest sprawdzony sposób – zwrócić się do lekarza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here