Co zrobić, gdy złapie nas kontuzja w trakcie biegu?

0
1286

W obecnych czasach coraz więcej osób decyduje się na uprawianie różnych rodzajów sportu. Wśród nich można wymienić przede wszystkim bieganie. Jednak podczas tej aktywności mogą pojawić się urazy. Warto dowiedzieć się nieco więcej na ten temat, a także poznać sposoby radzenia sobie w przypadku, gdy pojawi się kontuzja w trakcie biegu.

Ochrona

Podczas uprawiania różnych rodzajów sportów mogą zdarzyć się kontuzje. Dość często ma to miejsce podczas biegania, które jest dość intensywnym sportem. Przede wszystkim, gdy człowieka złapie kontuzja w trakcie biegu, powinien on zadbać o odpowiednią ochronę przeciążonej kończyny. Kontuzjowane miejsce powinno się oszczędzać, dlatego podczas chodzenia polecane jest odciążanie jej na różne sposoby. Wśród nich można na przykład wymienić zastosowanie kuli lub obciążanie drugiej nogi podczas chodzenia. Dzięki temu będzie możliwe zmniejszenie dolegliwości bólowych, co ma istotne znaczenie podczas kontuzji.

Odpoczynek

Podczas doświadczenia kontuzji w trakcie biegu warto również w szczególny sposób zadbać o odpoczynek oraz regenerację uszkodzonej kończyny. Dlatego polecane jest ograniczanie poruszania się daną kończyną, co ma dość duży wpływ na powrót do dawnej sprawności. W tym przypadku warto wspomnieć, że odpowiednio dobrane buty do biegania mogą zminimalizować ryzyko powstania kontuzji dlatego warto zajrzeć na ranking butów do biegania. Dlatego warto się zaopatrzyć w ten produkt, jeśli aktywnie uprawia się taką dyscyplinę sportu, jak bieganie.

Chłodzenie

Kolejnym istotnym aspektem po doświadczeniu kontuzji bez wątpienia jest odpowiednie chłodzenie miejsca urazu. Jest to jedna z najbardziej skutecznych metod, które mogą być stosowane u biegaczy. Chłodzenie mięśni powinno się odbywać stosunkowo często, ponieważ wtedy będzie dawało najlepsze efekty. Takie działania zdecydowanie ograniczą dolegliwości bólowe i obrzęk, a także zmniejszą istniejący stan zapalny. W celu schłodzenia miejsca kontuzji można wykorzystywać różne metody. Wśród nich wymienia się na przykład stosowanie żelowym kompresów, kostek lodu lub zimnego prysznica.

Ucisk

Podczas odczuwania dolegliwości z powodu kontuzji warto również pamiętać o tak ważnym działaniu, jak odpowiednie uciskanie miejsca urazu. Schłodzone miejsca można uciskać na wiele różnych sposobów. Wśród nich wymienia się specjalnie do tego celu przeznaczone opaski uciskowe lub bandaże. Dodatkowo z powodzeniem można również zastosować odzież kompresyjną, co na pewno pomoże w zmniejszeniu odczuwanych dolegliwości bólowych. Ucisk powinno się stosować wraz z odpowiednim chłodzeniem.

Uniesienie

Uniesie to kolejna ważna czynność podczas kontuzji w trakcie biegu. Warto trzymać kończynę w górze, jeśli tylko jest to możliwe. Dzięki temu zostanie usprawnione krążenie, co sprawi, że zmniejszy się istniejący obrzęk oraz nie będzie się tworzył nowy. Kończynę najlepiej trzymać ponad poziomem serca, ponieważ takie działanie umożliwia osiągnięcie najlepszych efektów. Warto również pamiętać, że nie powinno się rozciągać mięśni podczas odczuwania ostrych bóli oraz w trakcie zaistnienia urazów.


Zobacz także ranking deskorolek elektrycznych

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here