Choroby przyzębia – periodontologia jako dziedzina stomatologii

0
1656

Periodontologia jest nauką o przyzębiu czyli tkankach, które otaczają ząb i współdziałają ze sobą w utrzymywaniu łączności między zębem a szczęką lub żuchwą.

Periodontologia zajmuje się tkankami twardymi i miękkimi, które wspierają zęby i utrzymują ich pozycję w szczęce tworząc tzw. przyzębie. Pełni ono kilka bardzo ważnych funkcji: bezpiecznie mocuje zęby, działa jako amortyzator podczas gryzienia i żucia, pomaga zapobiegać uszkodzeniom zębów, kiedy występują nadmierne siły i utrzymuje zęby w stabilnej pozycji w szczękach. Przyzębie składa się z kilku struktur składowych: dziąsła,kości wyrostka zębodołowego oraz cementu korzeniowego i ozębnej, w skład której wchodzą liczne włókna tworzące więzadła.

W pewnych sytuacjach może dojść do zapalenia struktur przyzębia. Najczęstszą przyczyną jest obecność płytki nazębnej. Objawy to zaczerwienienie dziąsła, jego krwawienie i obrzęk, odsłonięcie szyjek zębowych, a w skrajnych stadiach rozchwianie i utrata zębów. Choroby przyzębia są bardzo powszechne w populacji i powyżej 40 roku życia występują u prawie 90 proc. osób w Polsce.

Periodontologia w praktyce

W gabinecie stomatologicznym można zaproponować pacjentowi cztery rodzaje interwencji, w zależności od ciężkości zapalenia przyzębia:

  • Jeśli ma miejsce łagodne zapalenie przyzębia – zapalenie dziąseł, które nie dotyczy kości i tkanek głębokich, zazwyczaj związane z wystąpieniem płytki bakteryjnej naddziąsłowej to zazwyczaj wystarcza oczyszczenie płytki nazębnej i instruktaż higieny. Obejmuje to naukę prawidłowego szczotkowania i nitkowania zębów, tak żeby płytka nazębna nie zostawała po myciu zębów.
  • Jeśli występują bardziej zaawansowane zmiany i kamień czyli stwardniała, zmineralizowana płytka nazębna, wtedy zastosować należy scaling i piaskowanie. Scaling przy pomocy ultradźwiękowego urządzenia usuwa płytkę nazębną. Zawsze kluczowa jest współpraca pacjenta i idealna higiena jamy ustnej.
  • Jeśli dochodzi do bardzo zaawansowanych zmian i uszkodzony jest przyczep dziąsłowy, wtedy często powstaje tzw. przyczep rzekomy, który nie jest dobrą barierą dla bakterii. W tym stadium wymagana jest pomoc specjalisty, który może zalecić kiretaż, zabieg polegający na poddziąsłowym usunięciu kamienia i ziarniny (tkanki zapalnej) otaczającej korzeń. Czasem lekarz zaleca dodatkowo farmakoterapię.
  • W szczególnych przypadkach zapalenia przyzębia niezbędna jest interwencja chirurgiczna. Zabiegi z zakresu chirurgii plastycznej wykonywanej na błonie śluzowej i kości mogą znacząco wpłynąć na szybkość uzyskania efektu leczniczego, jak również umożliwiają regenerację tych tkanek dzięki użyciu biomateriałów

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here