Aparaty CPAP – skuteczna broń w walce z bezdechem sennym

Obturacyjny bezdech senny (OBS) to problem, który dotyczy tysięcy Polaków. Powtarzające się epizody nocnego zatrzymania oddechu skutkują przewlekłym niedotlenieniem organizmu, czego objawy dotkliwie odczuwamy w ciągu dnia.

Chroniczne zmęczenie i problemy z koncentracją, bóle głowy, ciągła senność znacznie utrudniają normalne funkcjonowanie. Leczenie bezdechu sennego aparatem CPAP to dla wielu jedyna szansa na powrót do normalnej aktywności, a jednocześnie znaczne zmniejszenie ryzyka wystąpienia poważnych problemów zdrowotnych w postaci nadciśnienia tętniczego, zaburzeń depresyjnych czy chorób wątroby.

Co to jest aparat CPAP?

Aby odpowiedzieć na pytanie, czy aparat CPAP pomaga, należy poznać mechanizm powstawania bezdechów nocnych. Otóż u osób z OBS dochodzi do zmniejszenia napięcia mięśni gardła, co powoduje jego zapadanie podczas snu. Chwilowa niedrożność dróg oddechowych wybudza chorego, co pozwala na odblokowanie przepływu powietrza. Epizody nieświadomych wybudzeń mogą powtarzać się w ciągu nocy wielokrotnie, czego chory nie zawsze jest świadomy. Często dopiero pogarszająca się kondycja zdrowotna i obserwacje bliskich pozwalają zdiagnozować problem.

Aparat CPAP nie dopuszcza do zapadnięcia się struktur gardła. Dzięki specjalnej pompie wtłacza powietrze do dróg oddechowych przy pomocy rurek oraz maski obejmującej nos lub nos i usta. Wytwarzając dodatnie ciśnienie w drogach oddechowych, nie dopuszcza do ich zamknięcia, dzięki czemu przepływ powietrza pozostaje swobodny, a sen niezakłócony

Jaki aparat CPAP wybrać?

Dobór aparatu CPAP warto skonsultować z lekarzem, który określi poziom ciśnienia terapeutycznego oraz zasugeruje typ maski. Zasadniczo wyróżnia się dwa rodzaje aparatów do bezdechu sennego:

  • AutoCPAP – regulacja ciśnienia następuje automatycznie – urządzenie obniża je lub podnosi zależnie od potrzeby. Zaletą aparatów automatycznych jest także tryb pracy na ciśnieniu minimalnym w momencie porannego wybudzenia i przed zaśnięciem, czyli wówczas gdy pacjent sam kontroluje prawidłowy oddech.
  • CPAP stałociśnieniowy – ciśnienie jest stałe, niezależnie od tego czy epizody bezdechu występują, czy też nie. Wiele dostępnych na rynku modeli wyposażonych jest w funkcję RAMP, dzięki której ciśnienie stopniowo się zwiększa zanim chory zaśnie.

Trzecim rodzajem aparatu na bezdech senny jest BIPAP, który dostosowuje się do fazy oddechu pacjenta. Cechuje go jednak wysoka w porównaniu z aparatami CPAP cena.

Aparat CPAP – z maską nosową czy twarzową?

Wybór maski jest równie ważny, jak dobór typu aparatu. Najczęściej wykorzystuje się maski nosowe lub ustno-nosowe (twarzowe).

Pierwsza z nich cieszy się wśród pacjentów sporą popularnością. Ma formę kapturka obejmującego nos od grzbietu po górną wargę. Zaletą jest niewielki rozmiar i dość naturalne podanie powietrza. Nie jest ona jednak polecana osobom oddychającym podczas snu przez usta, zmagającym się z nawracającymi alergiami, czy anatomicznymi wadami w budowie dróg nosowych.

Aparat CPAP z maską twarzową składa się z kopułki zakrywającej nos i usta oraz pasów mocujących. Świetnie sprawdza się, gdy istnieje konieczność zastosowania wyższego ciśnienia, ponieważ większa powierzchnia maski niweluje związany z tym dyskomfort. Z uwagi na ryzyko wycieku powietrza, szczególnie ważne jest jednak odpowiednie jej dopasowanie. Maska na twarz i nos może okazać się nieodpowiednia dla osób śpiących na brzuchu, utrudnia też wieczorne oglądanie telewizji czy noszenie okularów.

Dowiedz się więcej na temat aparatów CPAP na http://www.brandvital.eu/urzadzenia-oddechowe/aparaty-cpap/.

Dodaj komentarz