Aparat ortodontyczny: rodzaje i zakładanie oraz higiena

Noszenie aparatu na zęby to jedyny sposób na pozbycie się wad zgryzu. Są one nie tylko nieestetyczne, ale też stwarzają zagrożenie dla zębów, gdyż ciasno stłoczone zęby są narażone na próchnicę znacznie bardziej niż proste – trudniej jest je doczyścić. Poza tym wyprostowane zęby wyglądają pięknie, warto więc zdecydować się na leczenie ortodontyczne, które w dzisiejszych czasach nie jest już na szczęście tak uciążliwe jak dawniej.

Aparat ortodontyczny: rodzaje i zakładanie oraz higiena

Obecnie można założyć nie tylko najbardziej standardowy aparat z metalowymi zamkami. Jeśli ktoś chce bardziej dyskretny wariant, może zdecydować się na któryś z aparatów estetycznych, zwanych też kosmetycznymi. Popularny jest zwłaszcza wariant z przezroczystymi zamkami, a jeśli ktoś gotów jest wydać większą sumę, może założyć aparat lingualny, czyli mocowany na wewnętrznych powierzchniach zębów. Samo zakładanie aparatu nie boli, ale po założeniu przez jakiś czas może być odczuwalny ból zębów i problemy z gryzieniem, a także objawy takie mogą pojawiać się po każdej wizycie u ortodonty.

Podczas noszenia aparatu niezbędna jest też staranna higiena jamy ustnej, gdyż obecność aparatu sprzyja próchnicy. Najlepiej zaopatrzyć się w specjalne akcesoria, między innymi małą szczoteczkę, którą wygodnie można doczyścić zęby wokół zamków.

Ile kosztuje aparat na zęby?

Założenie aparatu na zęby to niestety spory koszt. Dzieci mogą liczyć na refundację z NFZ, jednak dorośli muszą zapłacić za aparat, a przy tym duże koszty powodują też systematyczne wizyty u ortodonty. Ostateczny koszt zależy więc między innymi od tego, ile nosi się aparat na zęby, a zwykle jest to minimum rok, przy czym częściej jest to dłuższy okres. Jest to niezbędne, by wyprostowanie zębów mogło się ustabilizować. Koszt aparatu może być różny zależnie od miasta i gabinetu – cena za jeden łuk wynosi powyżej tysiąca złotych aż do kilku tysięcy, przy czym czasem potrzeba nosić aparat i na górze, i na dole. Warto jednak ponieść ten wydatek, gdyż wyprostowane zęby prezentują się wspaniale. Należy jednak pamiętać, że zakończenie leczenia nie ma miejsca wraz ze zdjęciem aparatu. Potrzebna jest jeszcze retencja, czyli zadbanie o to, by zęby nie zaczęły krzywić się ponownie. Zapobiega temu specjalny aparat w postaci drucika naklejany od wewnątrz zębów, który zwykle kosztuje kilkaset złotych.

Dodaj komentarz